ČSSD kvůli kauze Rath dál ztrácí, ODS a TOP 09 posílily | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ČSSD kvůli kauze Rath dál ztrácí, ODS a TOP 09 posílily

ČSSD kvůli kauze Rath dál ztrácí, ODS a TOP 09 posílily
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK/Vit Simanek

vrb, ČTK

Preference ČSSD kvůli aféře poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha, který je stíhán z přijetí úplatku, v červnu podle průzkumu agentury STEM opět oslabily. Ztratila i KSČM. Ústavní většinu by už levice ve sněmovně neměla. Z poklesu levice těžily pravicové strany a lidovci.

Sociální demokraté se v žebříčku stranických preferencí spadli na 21,9 procenta z květnových 23,3 procenta. Komunisté ztratili půl procentního bodu a mají 12,6 procenta. Před nimi zůstala ODS s 14,9 procenta, polepšila si o 0,8 procentního bodu. Většího nárůstu se dočkala TOP 09, dosáhla 9,5 procenta z květnových 7,7 procenta.

Vývoj stranických preferencí STEM za poslední rok

Vývoj stranických preferencí STEM za poslední rokVývoj stranických preferencí STEM za poslední rokAutor: STEM
Zdroj: STEM

O 0,8 procentního bodu posílila také KDU-ČSL. V preferencích získala 4,5 procenta, což by pro ni podle volebního modelu znamenalo devět křesel ve sněmovně - o tři více než v květnu. ČSSD by podle STEM při přepočtu na mandáty měla 74 poslanců místo květnových 81, KSČM by s 41 ztratila jedno křeslo. Dohromady by tak měly většinu 115 hlasů. ODS by disponovala 50 místo květnových 48 mandátů, TOP 09 si polepšila o tři na 26 křesel.

Předpoklad zisku mandátů u jednotlivých politických stran

Předpoklad zisku mandátů u jednotlivých politických stranPředpoklad zisku mandátů u jednotlivých politických stranAutor: STEM
Zdroj: STEM

Věci veřejné by si podle očekávání místa ve sněmovně neudržely, v preferencích získaly 1,2 procenta. Konkurenční nová uskupení, jako LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake, národní socialisté Jiřího Paroubka nebo ANO 2011, za nímž stojí podnikatel Andrej Babiš, zaznamenávají zisky do jednoho procenta, uvedl STEM.

Větší šanci se dostat do sněmovny mají s více než tříprocentními preferencemi SPOZ - zemanovci a zelení a také Suverenita Jany Bobošíkové, jejíž preference aktuálně dosáhly 1,3 procenta.

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u všech dotázaných, včetně lidí nerozhodnutých a také těch, kteří nechtějí jmenovat jednu stranu, nebo nebudou volit žádnou. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou tedy nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku.

Autor: vrb, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!