Politici by mohli létat v letadle Global 5000 od firmy Bombardier | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čtyři křesla u stolku, šest na spaní. Čeští politici by mohli létat v modelu Bombardier Global 5000

ČTK

Ministerstvo obrany vybírá nový malý přepravní letoun pro tuzemské ústavní činitele. A momentálně přebírá tři nabídky. V tendru, který je tématem několika posledních měsíců, dostalo všechny tři na letoun Global 5000 od firmy Bombardier. V pátek to uvedl náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, konkrétní  jména uchazečů - tedy subjektů, které nyní budou s ministerstvem vést jednání ale neuvedl. 

Ministerstvo obrany vypsalo v létě tendr na malé letadlo schopné přepravit 14 až 19 cestujících, mohlo být nové i použité. Do výběrového řízení se tehdy přihlásil jen jeden uchazeč, který navíc nesplnil stanovené požadavky. Obrana proto zakázku zrušila a v polovině října vypsala znovu. Podle Říhy dostala tři nabídky, které úřad vyhodnocuje. "Jsme před výběrem dodavatele," řekl. Úřad bude podle něj chtít nyní zakázku dokončit v co nejkratším čase.

Ministerstvo chce, aby ve stroji byla nejméně čtyři křesla u stolku a aby bylo možné v něm vytvořit nejméně šest míst na spaní například ve formě rozložitelných polohovatelných křesel nebo divanu. Koupit plánuje nový dvoumotorový letoun nebo stroj vyrobený od ledna 2012, v takovém případě ale nesmí mít nalétáno více než 4000 hodin. Má být schopen s deseti cestujícími doletu více než 8000 kilometrů. Nový letoun bude z kategorie business jet.

Obrana vybírá tryskáč pro vládní letku. S nákupem spěchá

Říha potřebu nákupu nového stroje zdůvodnil zastaralostí některých letadel, které má armáda pro přepravu ústavních představitelů k dispozici. "Nemyslím si, že by ta flotila byla špatná, ale v některých ohledech už některé letouny mají své nejlepší za sebou," poznamenal. Provozované letouny podle něj nejsou v žádném případě nebezpečné. "Ale doba jde dál, musíme mít odpovídající techniku i pro přepravu ústavních činitelů," řekl.

Global 5000 je dvoumotorový proudový letoun vyráběný kanadskou firmou Bombardier. Je schopen přepravit 16 pasažérů.

Do tendru na vládní tryskáč se přihlásil jediný zájemce
Letiště Praha vyplatí státu více než miliardovou dividendu, navrhovalo dvakrát nižší

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!