Expředseda zelených Bursík zakládá novou stranu, podporuje ho Horáček i Sommerová | E15.cz

Expředseda zelených Bursík zakládá novou stranu, podporuje ho Horáček i Sommerová

Martin Bursík
Martin Bursík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý šéf Strany zelených (SZ) Martin Bursík zakládá novou liberálně orientovanou stranu. S Liberálně ekologickou stranou (LES) chce jít do předčasných voleb, základní program představí za týden v úterý. Vznik strany podpořili ekonom Jan Švejnar, architekt a herec David Vávra, spisovatel Ivan Klíma nebo textař a podnikatel Michal Horáček.

Členy přípravného výboru jsou vedle Bursíka a Hollana i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, režisérka Olga Sommerová a ekolog Ivan Rynda. Teprve minulý týden přitom po osmi letech Bursík opustil zelené, které v minulosti dovedl do Parlamentu i do vlády.

„Vytváříme nelevicovou stranu orientovanou na voliče středu a pravého středu, liberálně orientované,“ řekl Bursík, který by si přál, aby se uskupení na české politické scéně etablovalo dlouhodobě. Zda do voleb - v případě, že sežene dostatek podpisů a stihne se včas zaregistrovat - půjde strana samostatně, či s někým, Bursík komentovat nechtěl.

Podle Hospodářských novin, které o vzniku strany informovaly, by LES mohl spolupracovat s lidovci. „S Martinem Bursíkem jsem mluvil jednou, a to minulý týden. Informoval mě o tom, že vzniká politický subjekt, který bude zaštitovat. O případné spolupráci budeme ještě jednat, podobně jako s jinými politickými subjekty či jednotlivými osobnostmi,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Programově se chce strana zaměřit například na regulaci hazardu, protikorupční agendu, ekologii, energetiku, dopravu, ekonomiku, kulturu nebo životní styl, uvedl aktivista Matěj Hollan, který se na vzniku uskupení také podílí.

„Já celoživotně - 54 let - prosazuju politiku životního prostředí, ekologickou politiku. Vidím, že ten tlak na životní prostředí je teď úplně enormní, že se zpátky vrací megalomanské projekty typu Dunaj-Odra-Labe kanál a těžba zlata a tak dále,“ popsal svou hlavní motivaci ke vzniku strany Bursík.

Martin Bursík:
Do politiky vstoupil Bursík už roku 1990, kdy se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum. Na konci 90. let byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského a stejnou funkci pak zastával i v Topolánkově vládě mezi lety 2007 a 2009. Předsedou Strany zelených byl od září 2005 do června 2009, kdy po neúspěchu strany ve volbách do Evropského parlamentu na post šéfa SZ rezignoval. Loni opět kandidoval na předsedu strany, po neúspěchu se stal druhým místopředsedou.

Od zelených bývalý ministr životního prostředí Bursík odešel v minulém týdnu poté, co prý v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva. Předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že argumenty, kterými Bursík vystoupení ze strany zdůvodnil, jsou jen zástěrkou k naplnění osobních politických ambicí. Bursíkův odchod ho prý nepřekvapil.

V pondělí se na internetu objevila webová stránka, která se snaží vyvolat dojem, že Bursík zakládá nové politické uskupení, ve skutečnosti si ale ze strany utahuje. Bursík web označil za provokaci, podle některých šlo však o jeho marketingový tah.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.