„I my jsme utíkali.“ Prahou prošel průvod na podporu uprchlíků | E15.cz

„I my jsme utíkali.“ Prahou prošel průvod na podporu uprchlíků

Happening Karta pro příštího prezidenta se konal 17. listopadu v Praze. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta.
Happening Karta pro příštího prezidenta se konal 17. listopadu v Praze. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Účastníci demonstrace na podporu uprchlíků dorazili z náměstí Míru na Albertov, kde má akci Blok proti islámu, který se na adresu migrantů vyjadřuje velmi tvrdě. Obě skupiny od sebe oddělovalo zhruba deset policejních vozů.

Organizátoři prouprchlické akce tvrdili, že nechtějí vyvolat střet. Při pochodu Prahou skandovali hesla jako „Uprchlíci vítejte, náckové táhněte“ nebo „Say it loud, say it clear, refugees are welcomed here“ (Řekni to nahlas, řekni to jasně, uprchlíci jsou zde vítáni).

Na místě je také asi 30 policejních těžkooděnců, kteří jsou připraveni zasáhnout. Zatím to ale nebylo potřeba, obě akce se dosud obešly bez konfliktů. Někteří těžkooděnci průběh akcí natáčejí.

Na náměstí Míru se na shromáždění Tahle země patří všem - Refugees welcome, které pořádá iniciativa Proti projevům nenávisti, sešlo několik stovek lidí. Měli na sobě reflexní vesty, jaké nosí čeští dobrovolníci pomáhající v cizině uprchlíkům. Drželi transparenty s nápisy „Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh!“ nebo „I my jsme kdysi utíkali“.

Demonstraci zahájil spoluzakladatel iniciativy Jakub Hain. Poděkoval všem, kteří pomáhají uprchlíkům. Poté vystoupil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Myslím, že je důležité, zastávat se našich evropských hodnot, ke kterým jsme se v roce 1989 přihlásili,“ řekl. V české společnosti se podle něj šíří panika, ale to podle něj není důvod vzdát se solidarity a respektu k lidským právům.

Průvod usměrňuje policie

Průvod na podporu uprchlíků již Albertov opustil, policie průvod na odchodu dvakrát zastavila. Nejprve u Botanické zahrady, kde podle policie jeho účastníci nechtěli dodržet stanovenou trasu. Podruhé stál o pár desítek metru dál v Benátské ulici, kde policie zadržela muže se zapálenou dýmovnicí. Účastníci za to policisty vypískávali. Nyní průvod prochází Lípovou ulici, uzavírají ho policisté.

Na Václavské náměstí také z Národní třídy dorazil Vodičkovou ulicí průvod lidí na „Setkání lidí dobré vůle“. K místu setkání, tedy k soše svatého Václava se posouvá jen velmi pomalu. Václavské náměstí na úrovni Opletalovy ulice přehradili těžkooděnci, kolem stála policejní vozidla s rozsvícenými majáky. „U koně“ jsou ještě účastníci akce odpůrců migrace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video