Jaroslava Jermanová: Pokud budu zvolená hejtmankou, nejdřív zavolám Ťokovi | E15.cz

Jaroslava Jermanová: Pokud budu zvolená hejtmankou, nejdřív zavolám Ťokovi

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Jaroslava Jermanová (ANO) o možných koalicích ve Středočeském kraji: Se STAN už jednáme, s ČSSD by změna asi nebyla možná. Dosavadní místopředsedkyně sněmovny už dříve avizovala, že pokud se stane hejtmankou, ze sněmovny odejde.

 Co uděláte na kraji jako první?

Pokud budu zvolená hejtmankou, budu ze všeho nejdřív telefonovat. První telefon panu ministrovi Ťokovi, druhý kolegyni Krnáčové do Prahy, abychom nastavili lepší fungování komunikace mezi Prahou a Středočeským krajem. Myslím, že máme co řešit. Podobně s panem ministrem Ťokem. Budu mít mandát na něj tlačit co se týká budování dálnic a obchvatů, které nás trápí. Budu se s ním chtít dohodnout, zda je možnost, aby nás ministerstvo dopravy podpořilo při opravách silnic druhých a třetích tříd.

VOLBY 2016 SLEDUJEME ONLINE

Když se díváte na výsledky voleb a přemýšlíte o koalici, co vás napadá?

První myšlenka je, abychom se shodli na programových prioritách. Druhá, abychom si i osobnostně sedli. Není nic horšího, než dělat komunální politiku s lidmi, se kterými se nesnesete. Vyjednávání začnou dnes večer. Respektuji výsledky demokratických voleb. I když nemusím s některými stranami souhlasit, zastupují určitou část voličů, takže budu mluvit se všemi.

Je pochopitelné, že jste se před volbami v kraji vymezovali proti vládnoucí ČSSD a ona proti vám. Je to už zapomenuto?

Dělali jsme pozitivní kampaň, oni zvolili jinou taktiku. Svým způsobem se vymezili. To jsou věci, které ukazují, že ta změna, která by měla přijít, asi nebude možná, pokud se s nimi spojíme. Chci s nimi jednat, protože ne všichni v ČSSD jsou špatní.

Komu zavoláte z ostatních stran jako prvnímu?

Už jsem volala STANu. Jsou druzí za námi, hledáme variantu, aby vznikla co nejstabilnější vláda. STAN je druhý na pásce, už dnes s nimi budeme jednat.

Nicméně to nebude do koalice stačit...

Jak je to rozdáno voliči, tak to je. Čím méně stran ve vládě, tím lépe, nic jiného nám ale nezbývá, než jít do nějaké trojkoalice. To, že se někdo nedostane do krajské rady ovšem neznamená, že s ním nebude komunikováno. Pokud to poskládáme a budeme ve vedení, budu mluvit i s opozicí.

 

Středočeský kraj bude mít v zastupitelstvu šest stran

Ve Středočeském kraji získalo ANO ve volbách 16 křesel, druhý STAN 15, dále dosud vládnoucí ČSSD 11 mandátů a ODS 10 mandátů. Do zastupitelstva se dotaly ještě KSČM s osmi mandáty a TOP 09 s pěti mandáty. Těsně pod čarou zůstalo uskupení Tomia Okamury. Pro získání většiny je potřeba 33 zastupitelů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.