Jourová své nástupkyni: Přeji jí, aby na MMR obstála | E15.cz

Jourová své nástupkyni: Přeji jí, aby na MMR obstála

Jourová své nástupkyni: Přeji jí, aby na MMR obstála
Karla Šlechtová
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová doufá, že její nástupkyně Karla Šlechtová ve funkci obstojí. Ocenila dřívější práci Šlechtové na přípravě strategie evropských fondů. Se svou nástupkyní se Jourová chce brzy sejít a předat jí agendu.

Jourová se má stát eurokomisařkou, ve středu kvůli tomu absolvovala slyšení před poslanci Evropského parlamentu. Zeman se podle Jourové k jejímu středečnímu vystoupení nevyjadřoval ani pochvalně, ani kriticky. „Mluvili jsme o tom, že portfolio, které jsem dostala, je velmi široké a náročné. Ptal se mě na moje priority,“ řekla novinářům Jourová. V komisi by měla mít na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví.

K vystoupení Jourové se dnes vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka, podle něhož si končící ministryně vedla dobře. Vyzval také zástupce ODS, kteří Jourovou kritizovali, aby zapomněli alespoň na chvíli na stranickou řevnivost a podpořili společný zájem České republiky. Tím zájmem je nepochybně úspěch české eurokomisařky, uvedl.

Se Zemanem Jourová probrala i své dosavadní působení na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). „Myslím, že žádné hodnocení neříkal, ale měla jsem z té atmosféry dojem, že jsem mu nedělala vrásky na čele,“ řekla k tomu Jourová.

Prý rozumí fondům

Svoji nástupkyni zná ministryně z jejího dřívějšího působení na MMR, odkud Šlechtová letos odešla na úřad vlády. „Vím, že měla zásadní podíl na přípravě strategie fondů pro období 2014 až 2020. Je to člověk, který rozumí fondům v té makroúrovni, rozumí programování, tomu systému,“ uvedla Jourová, která stála v čele úřadu od letošního ledna. Se Šlechtovou se chce v blízké době sejít a upozornit jí na některé priority v agendě MMR.

„Budu jí přát, aby obstála, a to i s ohledem na to, že to přeji tomu oboru. Rozsah ministerstva je velmi široký, budu jí přát, aby se jí to povedlo skloubit a pokrýt,“ uvedla Jourová, která v čele úřadu skončí v pátek. O tom, zda bude Šlechtová jmenována hned po jejím odchodu, se prý Zeman s Jourovou nebavil. Šlechtovou Zeman přijme v pátek odpoledne. Ještě se Jourová sejde s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, aby s ním probrala, ke kterému datu rezignuje na post místopředsedkyně ANO. Řadovou členkou hnutí ale zůstane.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!