Kauza Rath: obhájce Kottových zpochybnil svědectví Salačové | E15.cz

Kauza Rath: obhájce Kottových zpochybnil svědectví Salačové

Obviněná Ivana Salačová (na snímku) se soudem spolupracuje. Advokáti ostatních obviněných však upozorňují na rozpory v jejích výpovědích.
Obviněná Ivana Salačová (na snímku) se soudem spolupracuje. Advokáti ostatních obviněných však upozorňují na rozpory v jejích výpovědích.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Advokát manželů Kateřiny a Petra Kottových obžalovaných v kauze exposlance Davida Ratha Tomáš Sokol dnes v závěrečné řeči před soudem zpochybnil svědectví další obžalované, Ivany Salačové. Podnikatelka se již v úvodu rozhodla spolupracovat s policií při vyšetřování údajné korupce při zakázkách ve Středočeském kraji. Sokol namítl, že Salačová by mohla být podezřelá i v jiných případech, ale policie se tím za její přiznání nebude zabývat.

Státní zástupce Petr Jirát ve středu navrhl Krajskému soudu v Praze pro Salačovou podmíněný trest, zatímco Kottovým devět let vězení. Manžele označuje jako organizátory korupce. Zbylým pěti obžalovaným navrhl dva až šest let vězení a jednomu podmínku. Jednání se týká devíti z celkem 11 obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské bude projednáván zvlášť.

Sokol žádá pro svoje klienty zproštění obžaloby. Podle něj se nedopustili skutků, které jsou v obžalobě, a nic se neprokázalo. Stejně se vyjádřili další advokáti - obhájci exmanažerů stavební firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého Filip Svoboda a Michal Stupka i advokát Martina Jireše ze zdravotnické firmy Puro-Klima Jan Měšťák. Zbylí právníci budou hovořit v pátek. Jednání pokračuje příští týden závěrečnými řečmi obžalovaných.

Obhájce: Salačová může být podezřelá v jiných věcech

Státní zástupce ve své zhruba osmihodinové závěrečné řeči, kterou soudu četl v úterý a ve středu, často zmiňoval právě Salačové výpověď. Podle Sokola je ale účelová. Je prý sice legální, pokud prospěch z takové spolupráce s vyšetřovateli směřuje k nižšímu trestu, advokát má ale pochybnosti o další činnosti podnikatelky, která může být v rozporu se zákonem. Naznačil, že se tím policie mohla přestat zabývat výměnou za její přiznání v Rathově kauze.

„Nikdo se nebude, jak se lidově říká šťourat v dalších věcech, ve kterých by mohla být podezřelá. My nebudeme vidět nějakou další trestnou činnost a ty nám pomůžeš usvědčovat trestnou činnost jiných,“ naznačil případný „obchod“ policie se Salačovou. „Já jí (Salačové) nevěřím,“ dodal.

Salačová nařčení odmítla

Podnikatelka tvrzení Sokola odmítla. O přestávce při jednání novinářům řekla, že se pro přiznání rozhodla nejdřív sama. Jakoukoliv dohodu s policií rozhodně odmítla.

Sokol také zpochybnil odposlechy, jeden z hlavních důkazů, které předložili vyšetřovatelé. V mnoha částech podle něj nebyly srozumitelné a pokud by měly hrát roli o vině, měly by se prý znovu přehrát.

Sokol: Propadnutí majetku z Kottových udělá asociály

Jirát navrhl Kottovým kromě vězení propadnutí majetku. Policie při vyšetřování zajistila zhruba 30 milionů korun. Podle Sokola ale jde o rodinný majetek, například dědictví, získaný před obdobím, o kterém hovoří obžaloba. „Je to v podstatě odnětí majetku, který je legitimní a je jejich, a nelze hovořit ani o vzdálené souvislostí s touto údajnou trestnou činností,“ dodal. Podle obhájce by bylo propadnutí majetku nepatřičným trestem, který by z manželů udělal „bezdomovce a asociály“.

Podle obžaloby se 11 lidí podílelo na ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce. Podle Jiráta Rath věděl o machinacích coby hejtman a údajně bral úplatky. Rath to odmítá.

Kauzu Rath odstartoval policejní zásah v květnu 2012
Výběr hlavních událostí v případu Davida Ratha, který je spolu s dalšími obžalovaný z korupce (žalobce dnes soudu navrhl tresty pro část obžalovaných):
2012:
14. května - Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.
15. května - Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.
16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele a tím na funkci středočeského hejtmana, vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si ponechal.
5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním.
18. července - Policie doručila do Sněmovny žádost o možnost stíhat Ratha kvůli údajné korupci při nákupu vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.
20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.
7. září - Sněmovna vydala Ratha k dalšímu trestnímu stíhání.
2013:
1. března - Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných.
15. března - Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.
5. dubna - Státní zástupce podal soudu obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.
7. srpna - Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Rath zopakoval, že se žádného trestného činu nedopustil; vinu odmítli Pancová i Kott.
Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.
5. listopadu - Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.
11. listopadu - Vrchní soud propustil Ratha z vazby.
2014:
2. ledna - Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. V únoru 2015 přiznalo ministerstvo spravedlnosti Rathovi nárok na odškodnění.
17. prosince - Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho případ.
2015:
9. ledna - Rath neuspěl u odvolacího soudu se žádostí o vrácení milionů zabavených v roce 2012 při domovní prohlídce.
5. února - Soud vyloučil k samostatnému projednání případy Lucie Novanské, Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého. Důvodem byly zdravotní a jiné problémy jejich advokátů. Mladého s Drážďanským soud posléze vrátil zpět do původního hlavního líčení, z něhož naopak ze zdravotních důvodů vyloučil Ratha.
4. března - Žalobce navrhl pro Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou) trest osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Pro Ivanu Salačovou navrhl žalobce podmínku za spolupráci při vyšetřování. Pro ostatních šest obžalovaný žádá dva až šest let vězení, nebo podmínky.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.