Koalice v Jihočeském kraji je upečená, povede ho Stráská z ČSSD | e15.cz

Koalice v Jihočeském kraji je upečená, povede ho Stráská z ČSSD

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zástupci ČSSD, uskupení Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012 dnes podepsali koaliční dohodu. Subjekty budou vládnout kraji s těsnou většinou zastupitelů, v součtu jich mají 28 z 55. Novou hejtmankou se stane Ivana Stráská (ČSSD). Ve čtvrtek na mimořádné schůzi zastupitelstva nahradí v čele kraje svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který ohlásil, že na místo hejtmana rezignuje.

"Věříme, že koalice bude pevná, i když má většinu jen jednoho zastupitele. Neplánujeme, že bychom se opírali o opozici, ale přejeme si, aby její připomínky byly věcné a Jihočeský kraj fungoval tak, jak tomu bylo v posledních letech," řekl dnes Zimola.

Koalice nahradí dosavadní alianci, kterou tvořilo ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Spolupráce těchto tří subjektů skončila kvůli sporům ohledně otázky financování vedoucích představitelů krajem řízené společnosti Jihočeské nemocnice. ANO, druhý nejsilnější politický subjekt při podzimních krajských volbách na jihu Čech, tak míří do opozice.

Nová koalice si na základě dohody rozdělila vedoucí pozice. Stráskou budou zastupovat náměstci Josef Knot (Pro Jižní Čechy), Jaromír Novák (ČSSD), Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL) a Pavel Hroch (Jihočeši 2012). V jedenáctičlenné radě budou mít čtyři zástupce sociální demokraté, tři Pro Jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012.

Volby do zastupitelstva Jihočeského kraje 2020 >>>

Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení Jihočeských nemocnic. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha minulý týden uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun. Výše příjmu se nelíbí ani současným koaličním partnerům. "Věříme, že plánované změny ušetří řádově miliony korun ročně. Tyto peníze pak chceme přerozdělit mezi lékaře a sestry," uvedl předseda jihočeské KDU-ČSL Jan Bartošek.

Po rozpadu předchozí koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách i komunisté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video