Koaliční strany uspěly, ANO překvapilo zisky v menších obcích

předseda hnutí ANO Andrej Babiš

předseda hnutí ANO Andrej Babiš Zdroj: ctk

Vládní strany si vedou v komunálních volbách dobře, hnutí ANO překvapilo zisky v menších obcích. Volby tedy nejsou protestní, komentovali politologové předběžné výsledky po sečtení zhruba dvou třetin okrsků. Nejvíce křesel v zastupitelstvech mají zatím různá místní sdružení a nezávislí kandidáti, což je podle politologů obvyklé, stejně jako silná základna lidovců.

Po nezávislých kandidátech mají zatím nejvíce zastupitelů KDU-ČSL a ČSSD. Lidovci ale podle politologa Bořivoje Hnízda měli ještě na lepší výsledek a zajímavé je, že se na ně v některých vesnicích dotáhlo ANO. O celkovém výsledku hnutí ANO ovšem rozhodnou hlavně velká města, doplnil politolog Vladimír Balaš.

Průběžné výsledky ukazují podle politologa Miroslava Mareše také sílu sociálních demokratů. „Pro ČSSD je významná vzpruha, že dokázala takto aktivizovat i voliče na venkově. A úspěch lidovců a sociálních demokratů svědčí o tom, že stranám na komunální úrovni neuškodila účast ve vládě. Tyhle volby tedy určitě nejsou chápány jako protestní,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že mezi prvními byly sečteny hlasy v menších obcích, nejsou podle politologů čísla překvapivá. „Pro velké politické strany budou samozřejmě velmi důležité výsledky z velkých měst. V malých obcích se ukazuje, že když má strana vybudovanou slušnou základnu, tak tradičně uspívá,“ míní Hnízdo.

Slabší volební účast

Volební účast v komunálních volbách se podle dosavadních výsledků pohybovala kolem 46 procent a podle politologů se dá očekávat, že bude se sčítáním hlasů z velkých měst ještě klesat. Při minulých komunálních volbách v roce 2010 přitom přesahovala 48 procent.

„Ukazuje se, že účast neovlivňuje jen znechucenost politikou. Dříve se říkalo, že nízká účast je zapříčiněna politickými aférami, a v poslední době přitom nějaké výrazné aféry nebyly,“ uvedl Mareš. Přitom počet kandidátů v nynějších komunálních volbách je rekordní. „Je to paradox. Jistá část občanů se chce na správě státu aktivně podílet, ale řada lidí ani nepřijde k volbám,“ doplnil.

Babišova děvčata: vůdcovy favoritky nejsou žádné světice