Konečně. U Hradce Králové po osmi letech začala dostavba dálnice D11 | E15.cz

Konečně. U Hradce Králové po osmi letech začala dostavba dálnice D11

D11
D11
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
U Hradce Králové dnes slavnostně začala dostavba dosud chybějícího 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D11. Stavební práce za 1,1 miliardy korun by měly být dokončené v srpnu 2017. Stavba dálnice před H. Králové stála od roku 2006 kvůli nevykoupeným pozemkům, návrat stavbařů zdržela i jednání se stavební firmou.

Státu v tomto úseku stále chybí 0,27 hektaru pozemku, které společně vlastní sestry Jaroslava Štrosová a Ludmila Havránková. Hradecká radnice Štrosové nabídla za odkup její ideální poloviny 1,7 milionu korun, pokračují také jednání s farmářkou Havránkovou. Pozemky, které vlastnila výhradně statkářka Havránková, stát získal v roce 2011, po 17 letech jednání.

Ministr dopravy Antonín Prachař novinářům řekl, že stát s Havránkovou jedná o několika variantách, jednou z nich je prodej a druhou směna. „Dokud proces není uzavřený, nerad bych ho komentoval, ale myslím si, že jsme na dobré cestě a v horizontu několika málo dnů či týdnů budeme mít příslušné pozemky,“ řekl Prachař.

Podle ministerstva dopravy začnou práce na časově nejnáročnějších částech stavby, především mostech a křižovatkách. „První začneme mimoúrovňovou křižovatkou Kukleny, která je opravdu velmi komplikovaná, poté se začnou stavět mostní objekty a k tomu budeme dopojovat komunikace,“ řekl Prachař.

Tři firmy

Dostavbu dálnice provede sdružení firem Eurovia, Metrostav a Strabag, na stavbě by mohlo pracovat zhruba 150 lidí. Podle Prachaře stát ušetřil díky dohodě se zhotovitelem oproti ceně vyplývající z původní smlouvy z roku 2002 zhruba 18 procent, tedy necelých 270 milionů korun.

Hradecký primátor Zdeněk Fink řekl, že Hradec Králové se po dostavbě chybějícího úseku stane městem na dálnici, což je důležité pro investory, občany i návštěvníky. „Ještě důležitější pro nás bude dostavba silnice R35, severní tangenty a také další pokračování dálnice směrem na polské hranice,“ řekl Fink.

Důležitá pro region

Dostavba dálnice je podle královéhradeckého hejtmana Lubomíra France důležitá pro celý region. „Chci věřit, že ještě dříve než bude tento úsek do Hradce Králové zkolaudován, tak začne další etapa výstavby dálnice do Jaroměře,“ řekl Franc. Podle něj jsou pozemky na trase mezi H. Králové a Jaroměří vykoupené z 92 procent.

Přípravu pokračování výstavby dálnice D11 na Jaroměř potvrdil i ministr Prachař. „Já věřím, že Senát zítra schválí novelu zákona, která narovnává ceny výkupu pozemků. Máme připravené smlouvy, které okamžitě nabídneme vlastníkům pozemků, abychom výkupy zintenzivnili,“ řekl Prachař. Podle něj by novela zákona mohla platit od září.

Úleva pro města

Dálnice nyní končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či před provizorní sjezd u Libišan. Dostavbou dálnice se významně uleví Novému Městu u Chlumce nad Cidlinou na silnici I/11, přes které jezdí významná část kamionů na tranzitní trase Náchod - Praha.

Dálnice D11 se staví od roku 1978, podle plánů by měla komunikace pokračovat přes Jaroměř k polským hranicím. Do Jaroměře silnice povede v dálniční kategorii jako D11 a dále jako rychlostní silnice R11. V Královci u Trutnova se napojí na připravovanou polskou silnici S3.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.