Lékový ústav zakázal používat neověřený lék proti rakovině | E15.cz

Lékový ústav zakázal používat neověřený lék proti rakovině

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zakázal používání neověřeného léku Viaskor cíleného na pacienty s nádorovými onemocněními. Kromě toho, že se tento lék používá k neověřené a neschválené léčbě, Viaskor také obsahoval nepovolené látky a nižší koncentraci léčiv, než uváděl obal. Ústav to oznámil na svém webu. Léčba Viaskorem a podobnými přípravky může podle ústavu poškodit funkce ledvin.

SÚKL odhalil neschválený přípravek při kontrolách zacházení s léky ve zdravotnických zařízeních. „Viaskor není v České republice registrován. Nesmí být používán při poskytování zdravotních služeb a nesmí být nadále uváděn do oběhu v ČR,“ sdělil ústav. Lék byl také distribuován firmou, která k tomu nemá oprávnění. „Bylo zahájeno správní řízení o stažení přípravku z trhu v ČR,“ doplnil SÚKL.

Viaskor je používán k léčbě vysokými dávkami vitaminu C. Taková léčba je cílena na onkologické pacienty a její propagátoři ji označují za „netoxickou chemoterapii“. SÚKL ale již dříve oznámil v souvislosti s jinými podobnými léky, že podávání velmi vysokých dávek vitaminu C nemá zatím ověřené výsledky ani bezpečnost. Na trhu je však podle Moniky Knobové z tiskového oddělení SÚKL dostupná i registrovaná a bezpečná alternativa této léčby prostřednictvím přípravku, jehož účinnou látkou je rovněž kyselina askorbová.

Obsah neodpovídá údajům na obalu

U Viaskoru zjistili kontroloři několik dalších problémů. K přípravě léku byly použity látky neodpovídající předpisům a u některých vzorků léku byla odhalena nižší koncentrace účinné látky, než bylo uvedeno na obalu. Viaskor rovněž připravují lékárny mimo Česko, které nemají oprávnění k zacházení s léčivými přípravky v tuzemsku, a příprava léku neodpovídá zákonům a lékárenské praxi. Nelze tedy podle SÚKL zaručit účinnost ani bezpečnost přípravku.

Česká televize uvedla, že distributor výhrady SÚKL odmítá. „Z našeho pohledu se rozhodně jedná o kvalitní přípravek. Proti rozhodnutí SÚKL se odvoláme k ministerstvu zdravotnictví,“ řekl televizi jednatel společnosti Edukafarm Zdeněk Procházka. „Klinický výzkum je třeba dotáhnout a dočkáme se určitě i průkazu protinádorového účinku,“ dodal. Podle distributora podává nyní v Česku vitaminové infuze asi 150 lékařů a za jednu aplikaci platí lidé až 1500 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.