Letos bude český export rekordní, ale příští rok mu hrozí propad | E15.cz

Letos bude český export rekordní, ale příští rok mu hrozí propad

Předseda Asociace exportérů Jiří Grund
Předseda Asociace exportérů Jiří Grund
• 
ZDROJ: Hrouda Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vývoz z České republiky do zahraničí by v letošním roce mohl dosáhnout rekordních 3,5 bilionu korun. Asociace exportérů ale současně varuje před hrozícím propadem exportu v roce 2015 kvůli ekonomickému ochlazení v západní Evropě, poklesu domácí poptávky a nepokojím na Blízkém východě a na Ukrajině.

„Samozřejmě nepříjemně také působí situace v Africe, protože je omezené cestování,“ řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. „Lze očekávat, že český export bude v celém prvním čtvrtletí 2015 vykazovat podstatně horší čísla ve srovnání se stejným obdobím letošního roku,“ dodal. Výši případného propadu exportu zatím nechtěl odhadovat. Letošní úroveň exportu překonala loňskou o 400 miliard korun.

Vadí nestabilní legislativa i struktura školství

Za velkou zátěž exportních firem označuje vysoké daně, vysoké sazby mýtného či špatný stav komunikací. Exportérům také vadí nestabilní stav české legislativy. „Podnikatelské subjekty se musí často vyrovnávat se změnami prostředí, těžce přijímají dlouhodobá rozhodnutí a nové firmy váhají se vstupem na český trh,“ uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Za další faktor omezující vývoz exportéři považují strukturu českého školství, která neodpovídá požadavkům trhu. „ČR je industriální zemí a technické obory jsou přitom dlouhodobě na ústupu. Zejména průmysl se potýká s nedostatečnou nabídkou kvalifikované pracovní síly,“ říká místopředseda Daněk.

Vývoj českého exportu (v miliardách)

Za ohrožení označují exportéři i konkurenci čínských firem, kde podle asociace podnikatelé nerespektují duševní vlastnictví, současně neplatí daně z příjmu ani odvody za zaměstnance a jsou schopni tlačit ceny nepřiměřeně nízko.

Asociace exportérů žádá „otevřenou diskusi k tomuto tématu, a to jak na jednáních Evropské komise, tak při politických návštěvách Čínské lidové republiky,“

Asociace vznikla v roce 2002, jejím cílem je zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video