Lidé mohou přispět na obnovu požárem zničeného kostela v zahradě Kinských | E15.cz

Lidé mohou přispět na obnovu požárem zničeného kostela v zahradě Kinských

lum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ve středu 28. října zničil požár historický kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Ten je majetkem hlavního města Prahy, několik desítek let jej má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Praha ihned začala jednat o opravě kostela a možnosti vyhlášení veřejné sbírky na jeho obnovu, která potrvá jeden rok.

Lidé mohou zasílat své příspěvky na transparentní účet a metropole také začala s koordinací obnovy kostela, pomoc ihned nabídlo Národní muzeum, Národní památkový ústav i Ministerstvo kultury ČR.

Vznik sbírky byl iniciován vedením města hned ve středu 28. října a schůzky ohledně obnovy vyhořelého kostela se kromě zástupců města a odborníků zúčastnili také ředitelé Národního muzea a Národního památkového ústavu, náměstek ministra kultury i lidé z odboru kultury a z odboru majetku magistrátu.

Právě zapojení Národního muzea je pro město velice důležité, jelikož má mnoho informací o stavbě kostela. Při obnově velmi pomůže fotodokumentace, dokumentace rozebírání kostela a jeho opětovného sestavování i částečná dokumentace interiéru.

Sbírka se bude konat na území České republiky ode dneška po dobu jednoho roku, tedy do 4. listopadu 2021. Finanční prostředky se budou shromažďovat na transparentním bankovním účtu s číslem 500089822/0800.

Chrám sv. archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století, přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi do pražské zahrady Kinských pod Petřínem. Kostel byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.

Jednalo se o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako jejich typické lidové stavby. Náklady spojené s touto operací hradilo Národní muzeum za podpory ministerstva školství a osvěty Československé republiky. Chrám se stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

Autor: lum

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video