Na situaci ve Vrběticích není stát připraven, uznal Sobotka | E15.cz

Na situaci ve Vrběticích není stát připraven, uznal Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výbuch muničního skladu ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, podle premiéra Bohuslava Sobotky zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení. Sobotka to dnes řekl ve Vlachovicích po jednání se zástupci obce, Zlínského kraje, policie, hasičů a armády.

Česká republika podle Sobotky nebyla připravena rychle vyřešit situaci po nedávné explozi velkého muničního skladu. „Nejsou vytvořeny plány na to, aby bylo možné munici rychle převézt pryč,. Musíme věci stavět od začátku,“ uvedl Sobotka. Kromě havarijních plánů Česku podle Sobotky chybí také záložní sklady, do kterých by mohla být munice převezena.

Ministerstvo obrany by mělo nyní zajistit postup při transportu munice z areálu ve Vrběticích, aby mohla být zahájena jeho sanace. V areálu ale stále exploduje munice, takže zatím není jasné, kdy jej budou moci pyrotechnici označit za bezpečný a pustit do něj například vyšetřovatele.

Hledání jiného úložiště

Policie je nyní podle Sobotky v kontaktu se všemi firmami, který skladový areál u Vrbětic využívají. „Všechny firmy komunikují a jedná se s nimi o tom, zda jsou schopny munici odvézt a uskladnit vlastními silami. Ukazuje se, že ne všechny firmy jsou toho schopny a stát musí najít alternativu,“ upozornil Sobotka. Ministerstvo obrany podle něj bude muset připravit bezpečné úložiště munice a poté ji tam z Vrbětic převézt.

Jeden ze skladů vybuchl v areálu ve Vrběticích 16. října. Po výbuchu jsou stále pohřešováni dva zaměstnanci ostravské firmy Imex Group, která si sklad pronajímala. Ve skladu vybuchlo několik desítek tun munice, jejíž celkové množství ve 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun. Na zasedání vlády se však mluvilo až o 15 tisíc tunách munice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video