Nagygate: policie chce k výslechu i Němcovou | E15.cz

Nagygate: policie chce k výslechu i Němcovou

Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlavek, E15

Jan Hrbáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie a státní zastupitelství nebyly v posledních dnech aféry kolem premiérovy pravé ruky Jany Nagyové, údajných úplatků a kmotrů příliš aktivní. Právníci očekávali hodiny a hodiny výslechů podezřelých a svědků. Vyslechnuto bylo však jen pár lidí včetně ministra financí Miroslava Kalouska, ale jinak je podezřelý klid.

Teď ale detektivové zjevně začali nabírat síly k dalším úkonům. Ve čtvrtek odpoledne bude podle informací týdeníku Euro a serveru E15.cz vyslechnuta šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, což potvrdila i její tisková tajemnice Eva Šmerdová. V úterý by pak podle zjištění z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) měl na policii vypovídat bývalý náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

Výslech Němcové do policií a státním zastupitelstvím narýsovaného formátu zatím příliš nesedí. Podle všeho sama aktivně do handlu s obviněnými bývalými poslanci ODS nevstupovala, navíc jsou veřejně známy její antipatie k Janě Nagyové. Důvodem tak může být její funkce místopředsedkyně ODS.

Jak mělo údajné uplácení „rebelů“ ODS probíhat? Čtěte policejní dokument exkluzivně na E15.cz:

Kauza Nagyová graduje: v odposleších figurují i šéfové ČEZ a Českých drah

Bývalého náměstka policejního prezidenta Jiřího Houbu budou detektivové ÚOOZ vyslýchat pravděpodobně kvůli Romanu Janouškovi. Byl to totiž právě Houba, který na podzim roku 2008 upozornil inspekci ministra vnitra na poněkud zvláštní zacházení detektivů protikorupční policie s Romanem Janouškem. Ten měl v té době obstavené účty ve Švýcarsku a přístup k nim měli mít vyjma jeho matky i vlivní úředníci pražského magistrátu Peter Ďurica a Jiří Toman. Přestože se vedení protikorupční policie dušovalo, že konečně „je něco hmatatelného na Janouška“, z Česka nakonec do Švýcarska nedoputovala žádná relevantní informace, která by směřovala k zahájení trestního řízení. Švýcarské účty byly nakonec politickému podnikateli Janouškovi odblokovány.

Houba pro týdeník Euro a server E15.cz připustil, že byl předvolán, a to ne inspekcí, která případ v minulosti několikrát vyšetřovala a odložila. „Nezlobte se, ale nechci se k tomu vyjadřovat, já jsem to slíbil,“ zareagoval na otázky ohledně plánovaného výslechu Houba.

Ten pojal v už zmiňovaném roce 2008 podezření, že někdo z protikorupční policie pomáhal smést Janouškovu kauzu ze stolu. Aktivní byl v té věci pozdější šéf protikorupční policie Tomáš Martinec a za vyšetřování zodpovídal náměstek Milan Cícer, dnes šéf útvaru proti praní špinavých peněz na ministerstvu financí.

Tehdejší šéf protikorupční policie Jiří Novák v inkriminované době zahraniční partnery informoval, že policie Janouška vyšetřuje a je ochotna potřebné informace Švýcarům doložit. O půl roku později už ale tehdejší náměstek protikorupční policie Tomáš Martinec v úředním záznamu uvádí, že Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí analýzou finančních toků nezjistil žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezřelým finančním operacím.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták odmítl zjištění týdeníku Euro a serveru E15.cz o plánovaných výsleších potvrdit s tím, že si právo na informace vyhradil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Ten na ale jasné otázky odpověděl pouze strohým: „Nemůžu. Bez komentáře.“

Jan Hrbáček: Příště si můžou přijít i pro vás

Zahraniční média: Češi v deziluzi ze své kradoucí a opilé elity

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.