NATO: Česká armáda by nám ve válce nebyla moc platná | e15.cz

NATO: Česká armáda by nám ve válce nebyla moc platná

Ukázka jízdy tanku T-72
Ukázka jízdy tanku T-72
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Část české armády je v kritickém stavu. Pokud země nepřidá peníze na armádu, nebude v případě skutečné války Severoatlantické alianci příliš platná. Vyplývá to z nebývale kritické zprávy NATO, kterou dnes do Prahy přiváží generální tajemník organizace Anders Fogh Rasmussen

„Jestli se situace nezmění, Česká republika bude mít vážné problémy poskytnout svůj přiměřený příspěvek do aliančních operací,“ uvádí dokument, který mají k dispozici Hospodářské noviny. Nejoslabenější jsou prý jednotky, které mají poskytovat podporu vojákům v první linii - dělostřelci, protivzdušná obrana nebo zásobovači.

„Stav jednotek bojové podpory zůstává na kritické úrovni,“ uvádí NATO. Česká armáda také podle aliance „nadále potřebuje modernizovat všechny své klíčové schopnosti“. Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval řekl, že jde o nejhorší hodnocení české armády za posledních nejméně pět let.

Podle aliančního závazku by země měly vydávat minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu na armádu. Česko ale dává na obranu jen o něco více než jedno procento. Prezident Miloš Zeman ve středu řekl, že je pro zvýšení obranných výdajů. „Za jedné podmínky - že ty peníze budou vynaloženy efektivně,“ zdůraznil Zeman. Neefektivní vynaložení peněz podle něj představovala například výroba desítek bitevníků L-159, které armáda v takovém množství nepotřebuje, nebo modernizace tanků T-72.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video