Nečas: Schodek rozpočtu 2014 bude asi vyšší, než je plán | E15.cz

Nečas: Schodek rozpočtu 2014 bude asi vyšší, než je plán

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek rozpočtu za rok 2014 by mohl být vyšší než plánovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu kvůli slabšímu letošnímu ekonomickému růstu. Řekl to premiér Petr Nečas. Poslední data ale ukazují, že schodek za loňský rok by mohl být pod původně oznámenými 3,7 procenty HDP, dodal. Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu na internetu vyplývá, že deficit veřejných financí loni klesl na 3,09 procenta HDP z předloňských 4,83 procenta.

Podle plánů ministerstva financí by měl deficit v následujících letech dále klesat. Dosud úřad plánoval pro letošek deficit 3,5 procenta, na rok 2013 2,9 procenta a v roce 2016 vyrovnané veřejné finance. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP.

Celkový veřejný dluh loni stoupl o více než 131 miliard korun na 1,57 bilionu korun. V poměru k HDP vzrostl na 41,15 procenta z 38,05 procenta HDP v roce 2010. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Hrubý domácí produkt činil loni 3,8 bilionu korun proti téměř 3,78 bilionu korunám v roce 2010, uvedl ČSÚ.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.