Nejdelší recese je u konce. Českou ekonomiku vytáhl export | E15.cz

Nejdelší recese je u konce. Českou ekonomiku vytáhl export

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po šesti čtvrtletích, kdy česká ekonomika klesala, se karta obrací. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzrostl mezičtvrtletně o 0,7 procenta, což mírně překonalo odhady analytiků. Meziročně však HDP klesl o 1,2 procenta.

Druhá recese za posledních pět let je tak podle analytika ČSOB Petra Dufka u konce. „Nebyla sice tak dramatická jako ta předchozí, a na druhou stranu byla dvakrát delší,” uvedl Dufek.

Recese začala propadem domácí poptávky, ke které se bohužel v průběhu loňska přidal i útlum exportu. „A jak se zdá, export naši ekonomiku rovněž z recese vytáhnul, zatímco domácí poptávka se příliš nevytáhla,“ dodal Dufek.

To potvrzují také údaje ČSÚ, podle nichž vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,4 procenta, zatímco dovoz pouze o 0,3 procenta. Celková investiční aktivita se však dál snižovala. „Pod loňskou úrovní byly i výdaje domácností. Výdaje vládních institucí se meziročně téměř nezměnily,“ doplnili statistici.

Na slabou spotřebu domácností poukázal rovněž expert Home Creditu Michal Kozub. Podle něj je spotřebitelská poptávka stále vlažná, a není zatím velkým přispěvatelem k ekonomickému růstu. „Lidé jsou stále velmi opatrní v tom, kde a jak nakupují, což také ukazují výsledky maloobchodu. Je vidět velký propad například v tržbách za potraviny,“ vysvětlil Kozub.

Meziroční vývoj českého HDP za posledních 5 let:

Meziroční vývoj českého HDP za posledních 5 let Autor: Tradingeconomics.com
Zdroj: Tradingeconomics.com

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek zdůraznil, že nutným klíčem k trvalejšímu růstu je oživení zahraniční poptávky. „Nízké investice firem, které také srážejí českou ekonomiku, jsou nepochybně důsledkem slabé globální poptávky,“ dodal Sobíšek. Zároveň připomenul, že i zvýšení soukromé spotřeby může přijít teprve se zlepšením v podnikové sféře, vyvolaným vyšší poptávkou ze zahraničí.

Tuzemská ekonomika předchozích šest čtvrtletí vytrvale klesala, dohromady o 3,1 procenta. V prvním čtvrtletí letos mezičtvrtletně propadla o 1,3 procenta, což byl za dobu trvání recese největší pokles. Za celé první pololetí roku HDP meziročně klesl o 1,8 procenta.

Experti se v odhadech dalšího vývoje ekonomiky liší
Nejoptimistější aktuální odhad zveřejnil analytik Raiffeisenbank Václav Franče, který letos očekává meziroční pokles HDP o 0,7 procenta. Tomu se blíží i názor hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle nějž by „celoroční propad HDP nemusel být hlubší než 1 procento.“ Naopak expert GE Money Bank Petr Gapko očekává meziroční propad HDP o 1,35 %. Podle prognózy ministerstva financí z konce července klesne letos hrubý domácí produkt o 1,5 %.

Čísla za druhé čtvrtletí dnes oznamuje většina evropských zemí. Německá ekonomika, která je největší v Evropě, ve druhém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 procenta, přičemž tempo růstu bylo nejrychlejší za více než rok a vyšší, než čekali analytici.

To je dobrá zpráva také pro Česko. „Nyní je česká ekonomika na startu oživení, o jehož síle se ovšem rozhoduje především za našimi hranicemi. A tohoto důvodu jsou nejnovější čísla z Evropy velmi povzbudivá,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video