Nejméně se volilo ve městech, kde žije hodně mladých. Analytik: Politika jim zní jako bzučení včel | e15.cz

Nejméně se volilo ve městech, kde žije hodně mladých. Analytik: Politika jim zní jako bzučení včel

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Město, kde byla zřejmě nejnižší volební účast, se nachází v Krušných Horách. Jsou to Vejprty a k urnám tam přišlo necelých 17 procent oprávněných voličů. Druhé město s velmi nízkou volební účastí jsou středočeské Milovice, kde volilo 20,6 procent lidí.

Co má městečko na hranicích s Německem společného s bývalým sídlem vojenské posádky u Prahy? Přinejmenším jednu věc, s průměrným věkem obyvatel kolem 35 let jsou to nejmladší města v republice.

Stěhují se tam mladí lidé, aby mohli dojíždět za prací. „Rozmáhá se možnost pracovního styku s Německem, to sem přivádí mladé lidi,“ říká člen rady města Vejprty Bohuslav Hoffmann.

Podobný trend je i v Milovicích. Jenže s nízkým věkem souvisí i nízká volební účast. Podle průzkumu Medianu pro Českou televizi byla ve věkové skupině do 30 let účast nejnižší, jen do 27 procent.

Aby volilo více mladých lidí, musely by podle Daniela Prokopa z Medianu na ně politické strany lépe zacílit. Například by mohli nasadit mladší kandidáty. Mladí nevolí i proto, že mají pocit, že politice nerozumí. „Vstupují do voličského života a nedovedou rozlišit politické programy, politika jim zní jako bzučení včel,“ říká Prokop. „Nejen na středních, ale i základních školách by se měla zlepšit výuka politické gramotnosti, aby se mladí lidé orientovali ve společenských tématech,“ myslí si.

Nejvíce na neúčast mladých u voleb doplatily TOP 09, Strana zelených, případně Piráti. „Mezi nevoliči, kteří dokázali říci, koho by volili, měli Piráti a TOP 09 po deseti procentech příznivců,“ uvedl Prokop. Také Miroslav Kalousek hned po volbách označil za největší chybu TOP 09, že nedokázala dostat k urnám mladé.

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video