Nejsem žádný andílek, říká soudce Havlín. Za korupci dostal pět let | E15.cz

Nejsem žádný andílek, říká soudce Havlín. Za korupci dostal pět let

Soudce Ondřej Havlín
Soudce Ondřej Havlín
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za korupci a ovlivňování případů si soudce Ondřej Havlín odpyká ve vězení pět let a tři měsíce. Dnes o tom pravomocně rozhodl Krajský soud v Praze, který Havlínovi zmírnil původní trest 6,5 roku odnětí svobody. Pokud soudce nezaplatí peněžitý trest 350 tisíc korun, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců.

Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Muži hrozilo až deset let vězení. Vedle Havlína čelilo obžalobě dalších šest lidí. Do vězení z nich zamíří pouze státní zástupce František Fiala, kterému dnes odvolací senát potvrdil tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty.

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zrušení původních trestů od kladenského okresního soudu zdůvodňovali tím, že se nepostupovalo v souladu se zákonem. Kauza by tak podle nich měla putovat k novému projednání, aby se chyby napravily. Soud ale jejich námitky zamítl. „Rozsudek vycházel ze správného procesního postupu a vyhodnocení důkazů,“ uvedla předsedkyně odvolacího trestního senátu Eva Milcová. Podle soudkyně proces postupoval v souladu se zákonem.

Odvolací soud zamítl i námitky kvůli nasazení odposlechů, které trestnou činnost pomohly rozkrýt. Podle soudu byly použity zákonně a ukázaly plastický přehled o činnosti obžalovaných. „Mají naprosto vypovídající hodnotu,“ zdůraznila Milcová.

Obluda z apokalypsy

Havlín se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem však odmítl vypovídat. Ke kauze se poprvé podrobně vyjádřil v dnešní emotivní závěrečné řeči, při které několikrát výrazně zvýšil hlas. Vinu nepopíral, přestože proces považuje za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií.

„Nejsem žádný andílek, ale nejsem ani obluda z apokalypsy,“ prohlásil Havlín. Odsuzující rozsudek ve spojení s trestem vězení považuje za vynesení verdiktu smrti. „Dojel jsem na svoje legrácky, srandičky a řeči,“ uvedl také Havlín, který kromě kariéry soudce působil jako diplomat. Vyhlášení rozsudku se Havlín neúčastnil.

Podle jeho advokáta Michala Hráského mu nebylo dobře. Rozsudek soudu Hráský komentoval právní zásadou v latině, která v překladu znamená, že „soud zná právo“. Jestli je Havlín spokojen se zmírněním trestu, advokát nekomentoval. „Vážné to pro něj nepochybně je vzhledem k jeho věku a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu,“ řekl Hráský. S klientem se chce poradit také o mimořádném opravném prostředku, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu. Neodloží však nástup do vězení.

Polehčující okolnosti

Soud při snížení trestu pro Havlína přihlédl k jeho doznání, věku nebo zdravotnímu stavu. Zároveň ale upozornil na to, že se korupce dopustil dlouholetý pracovník justice. „Je to trestná činnost, která je zavrženíhodná a vysoce společensky nebezpečná. Taková trestná činnost poškozuje jméno justice,“ prohlásila Milcová.

„Já si myslím, že tak, jak soud rozhodl, tak to plně odpovídá důkazům, které policie v průběhu celého řízení shromáždila,“ řekla novinářům po vynesení rozsudku šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Pro žalobkyni to byla první pravomocně ukončená kauza, kterou měla v roli vrchní státní zástupkyně na starosti od začátku případu.

Zproštění funkce

Havlínovi letos bude 61 let. Kauza kolem soudce propukla v roce 2013. Od té doby byl dočasně zproštěn funkce. Dnešním pravomocným rozsudkem o soudcovský talár přišel definitivně. Stejně tak státní zástupce Fiala.

Kromě Havlína a Fialy v případu figuroval advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora.

Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným je Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

Glosa: Justice hledá druhou zeď

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video