Nejvyšší soud definitivně uzavřel letitý soud o akcie Vítkovic | E15.cz

Nejvyšší soud definitivně uzavřel letitý soud o akcie Vítkovic

Jan Světlík
Jan Světlík
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší soud rozhodl v dlouhém sporu o akcie společnosti Vítkovice Holding ve prospěch šéfa strojírenského gigantu Jana Světlíka. Soudci zamítli dovolání miliardáře Davida Berana i společnosti KKCG Industry. Definitivně tak potvrdili rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií, uvádí se v rozsudku v soudní databázi.

„České soudy finálně posvětily loupež za bílého dne, když podle nich mám dostat za akcie v hodnotě pět miliard Kč směšných 60 milionů Kč. Jakmile se seznámím s rozhodnutím soudu jsem připraven chránit svá práva a majetek u mezinárodních soudů, na které se pak obrátím,“ reagoval Beran.

KKCG Industry se spor podle jejího mluvčího Dana Plovajka netýkal, společnost byla pouze formálně vedlejším účastníkem řízení. KKCG Industry dále podniká právní kroky k ochraně svých práv na 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding, které bez jakýchkoli změn zůstávají v soudní úschově, dodal.

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR se na stranu Světlíka postavil v roce 2008. Verdikt později potvrdily také Městský a Vrchní soud v Praze. Od roku 2009 ležela u Nejvyššího soudu dovolání Berana a KKCG. Dovolání zpochybňovala argumentaci i formu rozhodčího nálezu či nestrannost rozhodců. Nejvyšší soud dovoláním nevyhověl. Definitivně o nich rozhodl v červnu bez veřejného jednání.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG.

Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta.

Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ. Městský soud v Praze letos v květnu vydal rozhodnutí, že akcie z úschovy má získat Světlík. Společnost KKCG už avizovala, že podá dovolání také proti tomuto rozhodnutí.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Holding zaměstnává 8500 lidí. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.