Neučme se stabilizovat společnost podle Číny, rýpl si Dienstbier do Zemana

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier Zdroj: Zlatohlavek Robert/E15

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier odmítá, aby se Česko učilo stabilizovat společnost v Číně, jak o tom při své návštěvě zmíněné země mluvil prezident Miloš Zeman. Podle Dienstbiera je možné s různými zeměmi současně obchodovat i mluvit o lidských právech.

„Ale zcela jistě bychom se asi neměli a nemohli učit, jak stabilizovat společnost po čínském vzoru,“ řekl Dienstbier na TV Prima.

Zeman v říjnu při návštěvě Číny řekl tamní státní televizi CCTV, že přijel do Číny nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. „A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman mimo jiné.

„Já si myslím, že zdůrazňovat hodnotu lidských práv, není v rozporu s obchodem, já tento koncept odmítám, že bychom mohli buď obchodovat, anebo chránit lidská práva. Lze dělat oboje,“ řekl Dienstbier.

Ohýbání v pase

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (LES) v televizi Prima řekla, že Zemanovi zametal cestičku v Číně při své návštěvě už ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle ní se tam ohýbal v pase před čínskými komunistky a popřel dědictví Václava Havla. Dienstbier se ale svého kolegy z vlády zastal, podotkl například, že Zaorálek neříkal nic o čínském vzoru při stabilizaci české společnosti.