NKÚ: Nečasova vláda v předvolebním roce manipulovala rozpočtová data | E15.cz

NKÚ: Nečasova vláda v předvolebním roce manipulovala rozpočtová data

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy nestandardním převodem pěti miliard korun na žádost ministerstva financí ovlivnilo schodek státního rozpočtu v letech 2012 a 2013, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Převod snížil schodek rozpočtu v roce 2013, který měl být předvolební. Volby se ale po pádu Nečasovy vlády nakonec uskutečnily už v říjnu 2013. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byl takový převod běžný.

Pět miliard korun bylo v poslední den roku 2012 převedeno z operačního programu Doprava na účet Státního fondu dopravní infrastruktury a v únoru následujícího roku zpět. „Celý proces převodu prostředků - včetně žádostí a finanční kontroly - trval pouhé dva pracovní dny,“ upozornil NKÚ.

Jako důvod převodu prostředků podle závěrů kontroly ministerstvo dopravy uvedlo „optimalizaci finančních operací státního rozpočtu na rok 2012 a řízení likvidity státu“. Finanční operace ovlivnila také ekonomické výsledky ministerstva dopravy.

Schodek státního rozpočtu v roce 2012 činil 101 miliard korun, schválený rozpočet počítal se schodkem 105 miliard. Loni státní rozpočet skončil ve schodku 80,9 miliardy korun, schválen byl deficit 100 miliard korun.

Je to běžná operace, tvrdí Stanjura

Kalousek řekl, že převod nepovažuje za nic nestandardního, což lze ověřit na státních závěrečných účtech posledních 20 let. Jde podle něj většinou o převod peněz v závěru roku, kdy dopravní fond potřebuje peníze na kofinancování, které ale nestihne vyčerpat, proto je v novém kalendářním roce vrátí. „Účetně se schodek v roce 2012 zvýšil, v roce 2013 snížil, nikdo nic neukradl,“ uvedl Kalousek. Dodal, že si neumí představit, že by šlo o záměr. V obou letech byl konečný deficit nižší, než se plánovalo.

Také bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), který se ministrem stal jen dva týdny předtím, řekl, že převod považuje za standardní účetní operaci. Podotkl, že se uskutečnila na žádost ministerstva financí. „Podle mě je důležité, že se nic neztratilo, a jestli to šlo z jednoho státního účtu v prosinci tam a v únoru zpátky, já to skutečně považuji za účetní operaci,“ řekl.

Převody hájí i Prachařovi lidé

Ministerstvo dopravy upozornilo, že převod si vyžádalo ministerstvo financí. Pravděpodobně se tak pro fond dopravy vytvářela rezerva, aby mohl hned ze začátku roku platit faktury, uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. „Rezerva však využita nebyla, a proto došlo k jejímu vrácení do rozpočtu ministerstva dopravy. Peníze byly převedeny v rámci resortu a plně v souladu s právními předpisy i rozpočtovými pravidly,“ dodal.

Účty státního rozpočtu se v minulosti otevíraly pomalu, někdy byly peníze dostupné až v únoru, uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček. Protože se ale začátkem roku podařilo otevřít standardní účty dostatečně brzy, byly tyto nevyužité peníze vráceny. Peníze po celou dobu zůstaly v České národní bance a uvnitř resortu, doplnil šéf státního fondu.

Ministerstvo nenašlo počítače za miliony

NKÚ také zjistil, že ministerstvo dopravy při inventurách majetku za roky 2011 až 2013 nedohledalo výpočetní techniku a software až za desítky milionů korun. „Inventury výpočetní techniky navíc neprováděli zaměstnanci, kteří k tomu byli určeni,“ uvedl kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy podle něj také v roce 2013 neevidovalo počty licencí k počítačovým programům.

Úřad prověřoval účetní závěrku ministerstva dopravy za rok 2013, k její spolehlivosti se ale nevyjádřil. Kontroloři se kvůli nejednoznačnosti účetních předpisů nemohli vyjádřit ke správnosti údajů o převodech peněz z evropských fondů. Vyjádření k části závěrky také nemohli dát kvůli nedostatku podkladů.

*

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video