Ombudsman Varvařovský ve funkci končí. Důvody jsou zatím nejasné | E15.cz

Ombudsman Varvařovský ve funkci končí. Důvody jsou zatím nejasné

Ombudsman Pavel Varvařovský
Ombudsman Pavel Varvařovský
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ombudsman Pavel Varvařovský ve funkci k 20. prosinci končí. Jako první o tom informovala Česká televize. Důvody Varvařovský nesdělil. "Z jakého důvodu tento krok učinil, nikdo z nás neví," řekl v reakci na dotaz ČT zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Křeček současně potvrdil, že pokud Varvařovský ve funkci skončí, do volby nového ombudsmana povede úřad se všemi kompetencemi on. Volba musí být ze zákona provedena do 60 dnů od rezignace odstoupivšího ombudsmana.

„Rozhodl jsem se rezignovat a děkuji všem svým spolupracovníkům za podporu a pracovní nasazení,“ sdělil pouze v písemném prohlášení Varvařovský.

Ani mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková důvod rezignace neosvětlila. Ombudsman je podle ní momentálně na dovolené.

Hrazdílková připomněla, že podle zákona o veřejném ochránci práv může úřadující ombudsman rezignovat až den poté, co předá oficiálně svůj úřad předsedovi Poslanecké sněmovny. Osmašedesátiletý Varvařovský by tedy svou rezignaci musel předat předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) 19. prosince.

Na postu nelpěl

Varvařovský je po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu je od 13. září 2010. Od samotného počátku se netajil tím, že na této funkci nijak nelpí. Uváděl to, když zákonodárci nevěnovali dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti.

Možnost, že by z funkce odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Po Jitce Seitlové jim byl zvolen Stanislav Křeček. Varvařovský v době hledání nového zástupce upozornil, že pokud by s novým kolegou nebyl schopen se dohodnout na spolupráci, mohl by zvažovat odstoupení.

Pavel Varvařovský: Zvolili si mě, ať mě poslouchají

První muž ombudsmana Stanislav Křeček míří do Brna

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video