Ostravský soud zastavil stíhání exšéfa Krajského soudu v Brně | E15.cz

Ostravský soud zastavil stíhání exšéfa Krajského soudu v Brně

Jaromír Pořízek
Jaromír Pořízek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Ostravě zastavil trestní stíhání bývalého šéfa Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka kvůli předražené stavbě brněnského justičního areálu. Soudce Pořízka vinil státní zástupce ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Ostravský senát se případem zabýval 17. prosince v neveřejném projednání obžaloby. O výsledku ale zástupci soudu neinformovali. „Museli jsme počkat až o výsledku vyrozumíme strany. Dnes už zastavení trestního stíhání můžeme potvrdit,“ uvedl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Dodal že důvody, proč se tak senát krajského soudu rozhodl, komentovat nebude.

Rozhodnutí ještě není pravomocné. Státní zástupce proti němu může podat stížnost. Krajská žalobkyně v Ostravě Zlatuše Andělová řekla, že informaci zatím neobdržela. „Kolegyně, která se případem zabývala, je momentálně na dovolené. Naše stanovisko budeme moci sdělit až po jejím návratu,“ řekla.

Předběžné projednání obžaloby se koná v případech, kdy samotná obžaloba neposkytuje dostatečný základ pro nařízení hlavního líčení. V předběžném projednání se může zkoumat například příslušnost soudu, který se případem zabývá, řešit se může i to, zda v přípravném řízení vedeném policií pod dohledem státního zástupce nenastaly procesní vady nebo se může mimo jiné posuzovat, zda skutek není v obžalobě špatně vymezen.

Dva roky staré obvinění

Dlouholetého šéfa brněnského krajského soudu Pořízka kriminalisté obvinili na podzim roku 2012.

Stavba brněnského areálu měla podle předpokladů z roku 2005 stát 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady ale nakonec dosáhly 1,938 miliardy. Pořízek, který byl stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení vždy odmítal. Uvedl, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

Kauza brněnského justičního areálu se táhne už od roku 2008
18. července 2008 - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal zprávu, podle které byla stavba justičního paláce v Brně a příprava investice předražená a stála téměř třikrát víc, než měla. Projektant v rozpočtu k projektové dokumentaci vyčíslil náklady na 2,1 miliardy korun, ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s náklady 768 milionů korun.
Září 2008 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárnou žalobu na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka, a to kvůli financování víceprací na stavbě areálu. Ministerskou žalobu ale odmítl Vrchní a následně i Nejvyšší soud.
16. října 2008 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) konstatoval, že brněnský krajský soud porušil při výstavbě areálu zákon o veřejných zakázkách a zrušil tendr na dodávku nábytku za 60 milionů korun. V lednu 2009 antimonopolní úřad konstatoval chyby i při zadávání stavebních prací a udělil soudu pokutu 200 tisíc korun.
20. července 2009 - Justiční areál byl dokončen, jako první se do něj nastěhoval exekuční úsek Městského soudu v Brně.
Listopad 2011 - Finanční ředitelství v Brně vystavilo brněnskému krajskému soudu kvůli porušení rozpočtové kázně platební výměr na 1,9 miliardy korun. Soud měl tedy státu vrátit vše, co nový justiční areál stál. Po několika odvoláních byla výše sankce snížena, podle rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství v Brně z letošního října má soud zaplatit 310 milionů korun. I proti tomu podal soud správní žalobu.
Říjen 2012 - Policie obvinila kvůli výstavbě areálu předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Pořízek jakékoli pochybení odmítl.
Leden 2013 - Ústavní soud odmítl Pořízkovu stížnost proti stíhání v kauze údajně předraženého brněnského justičního areálu jako zjevně neopodstatněnou.
7. února 2014 - Státní zástupkyně Pořízka obžalovala.
31. března 2014 - Vrchní soud v Olomouci rozhodl, že se Pořízkovým případem bude zabývat ostravský krajský soud. Důvodem bylo vyloučení jakýchkoliv pochybností o nestrannosti soudu.
22. července 2014 - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) dočasně zprostila Pořízka výkonu funkce soudce i předsedy soudu. Po jeho rozkladu ministryně v prosinci rozhodla, že Pořízek může nadále soudit, zproštění z předsednické funkce ale zůstalo v platnosti.
17. prosince 2014 - Krajský soud v Ostravě zastavil trestní stíhání Pořízka kvůli předražené stavbě brněnského justičního areálu. Soud rozhodl při neveřejném zasedání. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.