Pitr se bude moci znovu hájit v kauze daňových úniků | E15.cz

Pitr se bude moci znovu hájit v kauze daňových úniků

Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
• 
ZDROJ: CTK/Krumphanzl Michal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod dostanou novou šanci přesvědčit českou justici o své nevině. Pražský městský soud dnes totiž vyhověl žádosti o obnovu jejich procesu. Odvolací soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Podnikatelé od počátku obvinění odmítali. Pitr se nyní nachází ve švýcarské vydávací vazbě.

Pokud by rozhodnutí o povolení obnovy řízení nabylo právní moci, mohlo by podle dřívějších informací zkomplikovat jeho předání do Česka.

Dnešní rozhodnutí je nepravomocné a je možné proti němu podat stížnost. Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle dřívějšího rozhodnutí soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se prý navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.

Pokud by rozhodnutí o obnově řízení nabylo právní moci, neměl by podle dřívějšího vyjádření Pitrova advokáta Jana Křivánka uložen podnikatel žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu. Provod si část pětiletého trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn na svobodu za dobré chování.

Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video