Policie obvinila exministra průmyslu a obchodu Kocourka

Martin Kocourek

Martin Kocourek Zdroj: Eduard Erben, E15

Policie obvinila bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka. Viní jej z poškozování věřitele. Kocourek považuje obvinění za účelové a chce ho vyvrátit. Věří, že se ukáže, že pochybnosti o jeho krocích byly liché nebo šlo o nedorozumění.

O obvinění dnes informovala policejní mluvčí pro Prahu-západ Štěpánka Zatloukalová. Neuvedla však, jakého případu se stíhání týká. Podle dřívějších informací serveru Týden.cz kauza souvisí s „odkloněním“ 16 milionů korun. Pokud ano, hrozí Kocourkovi až osm let vězení.

Z Kocourkova dnešního písemného vyjádření vyplývá, že prostřednictvím svého právníka Petra Balcara podal proti obvinění stížnost.

O Kocourka se v souvislosti s tímto případem zajímá také protikorupční policie, která však zatím stále shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty.

„Je to pro nás situace, která nás nemůže těšit. Na druhou stranu Martin Kocourek přijal politickou odpovědnost dávno předtím, než k obvinění došlo a odstoupil z postu ministra,“ napsal místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prostřednictvím mluvčího ODS Tomáše Bartovského. Podle ministra je na policii, aby případ nezávisle vyšetřila.

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila na začátku listopadu zpráva deníku Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se přitom na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Podle deníku to byly neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investovala peníze klientů výhradně společnost KI.

Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý není jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila, napsal tehdy list. Pouze z nich vyplývá, že vše přišlo od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je nechal "odklonit", aby je zatajil před rozvodem.

Kvůli tomu také na exministra podala jeho bývalá manželka Olga žalobu. Domáhá se poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl. Soud také nedávno zakázal Kocourkovi na návrh jeho bývalé ženy disponovat s domem v Hostivici a s bytem v Praze 6. Kocourek se proti předběžnému opatření odvolal. Rozhodovat tak bude pražský městský soud.

Z Kocourkova dnešního stanoviska vyplývá také to, že podle kriminalistů spáchal uvedený trestný čin ve formě spolupachatelství a že usnesení o trestním stíhání si exministr vyzvedl 10. května. Kocourek dnes uvedl, že jde „o čistě účelové pojetí obvinění“.