Policie podala návrh na obžalobu osmi lidí za krádež zbraní v muničním skladu ve Vrběticích | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Policie podala návrh na obžalobu osmi lidí za krádež zbraní v muničním skladu ve Vrběticích

ČTK

Policisté navrhli státnímu zastupitelství obžalovat osm lidí z krádeže zbraní z muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková. Obviněným hrozí až osm let vězení. Ve vrbětickém areálu vybuchly roku 2014 dva sklady firmy Imex Group, po výbuchu byl areál uzavřen a střežen. Skupině lidí se ale podle policie podařilo několikrát do střeženého prostoru vniknout a vynést střelné zbraně a výbušniny.

Dva muži údajně kradli z areálu zbraně rozmetané do okolí výbuchem a jejich součásti a prodávali je. Zbraně byly podle Javorkové zrezavělé a poškozené. Část z obviněných ale ukradené zbraně uváděla do provozu a dále je přeprodávala. Při domovních prohlídkách u podezřelých podle mluvčí kriminalisté našli několik kompletních samopalů i neúplné zbraně, části samopalů a náboje.

První obvinění v této kauze padla již v červenci 2017 krátce poté, co policisté odhalili neoprávněná vniknutí do areálu. Sedm mužů a jednu ženu ve věku od 24 do 55 let postupně policie obvinila z trestného činu nedovolené ozbrojování, a některé z nich navíc z krádeže a podílnictví. Obvinění jsou z okresů Uherské Hradiště a Vsetín. Čtyři z nich již byli v minulosti trestáni, dva obvinění jsou dokonce v současnosti za krádeže v podmínce.

Pozemky ve vrbětickém areálu se vrací do užívání majitelů

Podezřelí vnikli podle loňského vyjádření ředitele krajské policie Jaromíra Tkadlečka do areálu muničních skladů od prosince 2016 do jara 2017 ve třech až šesti případech. Tkadleček loni uváděl, že část zbraní nalezených u podezřelých mohla být funkční. Zároveň ale popřel, že by se zlodějům podařilo najít funkční zbraně ve vrbětickém areálu. "Poslední funkční zbraně a munice, která tady byla skladovaná, odjela 23. prosince 2015," uvedl loni v září.

Loni řekl tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům, že policie v souvislosti s krádežemi zbraní z areálu nepochybila. "Vrbětický muniční areál je velmi rozsáhlý areál, který se rozprostírá v nepřehledném a náročném terénu," uvedla dnes mluvčí policie. Po loňském odhalení krádeží zbraní z areálu policie posílila ostrahu oblasti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!