Politici považují zásah poicie ve Varnsdorfu za adekvátní | E15.cz

Politici považují zásah poicie ve Varnsdorfu za adekvátní

Těžkooděnci před ubytovnou
Těžkooděnci před ubytovnou
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako adekvátní hodnotí zásah policie proti protiromským demonstrantům ve Vansdorfu místopředsedkyně vlády a Věcí veřejných Karolína Peake i předseda zelených Ondřej Liška, který byl na místě. Ten také řekl, že hrozila eskalace násilí ze strany neonacistů, policie nicméně měla podle něj s demonstranty víc komunikovat. Ocenil ale současně, že na místo přijel ministr vnitra Jan Kubice.

Stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc prohlásil, že policie musí nyní řešit manévry, co stát zanedbal. „Jakékoli zanedbání práce v problémových oblastech znamená, že neušetříme, ale zaplatíme to i s úroky,“ řekl.

„Obávám se, že situace dospěla do stadia, kdy je represe nutná. I v Londýně byly zásahy drakonické. Rozháněním demonstrací ale řešení nekončí,“ řekla Peake. V pátek region navštívila a setkala se tam se starosty měst, kde se konflikty mezi majoritou a Romy nejvíce projevují.

Podle Peake musí nyní nastoupit tvrdší legislativa a sociální intervence. „Domnívám se, že zlepšení podmínek v Ústeckém kraji souvisí s neprolomením těžebních limitů uhlí. Pokud chceme, aby v tomto regionu žili slušní lidé, musíme jim k tomu vytvořit podmínky. Jinak to bude jedno velké ghetto,“ uzavřela. VV nesouhlasí s prolomením limitů těžby.

I podle předsedy VV Radka Johna je situace na Šluknovsku již neúnosná. „Je třeba využít litvínovský recept - politiku nulové tolerance. Zapojit všechny pozitivní a represivní úřady - pořádkovou a městskou policii, úřad práce a krajský úřad, hygienu i sociální úřad. I nejdrobnější porušení pořádku řešit rychle a jednoznačně, jinak hrozí Londýn číslo dvě,“ připomenul ve svém tiskovém prohlášení také on nedávné nepokoje v britské metropoli.

Romové si přejí klid, prý dokonce odsuzují problémové spoluobčany, míní Liška

Liška tvrdí, že Romové žijící v kraji odsuzují násilí, kterého se dopustili jiní Romové. „Přejí si klidné soužití a lepší šance v životě,“ míní. Nenávist, se kterou proti nim obrací krajní pravice, považuje za mimořádně nebezpečný jev.

Za situací stejně jako další opoziční politici vidí dlouhodobé zanedbávání sociální situace chudých a ekonomicky slabého regionu. „To, co je skutečný problém, je dvacet let podceňovaná situace chudých v Česku, dekonstrukce sociální sítě, která by jim pomohla nepropadnout na dno,“ uvedl. Zásadní zlepšení může prý přinést působení státní agentury pro začleňování vyloučených lokalit, její rozpočet však považuje za nedostatečný.

Zelení již připravili plán krátkodobě, střednědobě a dlouhodobě orientovaných opatření, která mohou zabránit vzniku dalších doutnajících problémových lokalit. Představit se je strana chystá v nejbližších dnech.

Pokud chce vláda zabránit, aby se scénář opakoval, bude podle Lišky muset změnit optiku, s jakou se dívá na sociálně vyloučené. Současné reformy je ještě víc zatíží a situace se bude ještě víc vyostřovat, soudí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video