Polovina vojáků by volila stranu s "radikálním řešením" romské otázky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Polovina vojáků by volila stranu s "radikálním řešením" romské otázky

Polovina vojáků by volila stranu s "radikálním řešením" romské otázky
Česká armáda
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Vicepremiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš chce jednat se svým spolustraníkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým o výsledcích interního průzkumu v armádě. Babiš to dnes řekl v Partii na TV Prima. Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací.

Zhruba polovina vojáků by podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky a asi pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací, plyne z průzkumu. Každý druhý voják má prý také kolegu nebo kolegy, kteří jsou v exekuci, a 30 procent vojáků by mělo problém s výdajem 5000 korun.

Interní výzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, uvedla televize. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů. Z výsledků také vyplynulo, že 86 procent vojáků znepokojuje byrokratická zátěž a 83 procent korupce. Šest procent vojáků se setkává s korupcí pravidelně na svém vojenském útvaru a 26 procent se s ní setkává v armádě jako v celku.

Zveřejnění je selhání

„Bude mě zajímat, kdo to dělal, bude mě zajímat, za jakých okolností a jak se formulovaly ty otázky a bude mě samozřejmě zajímat, jak se na to dívá generální štáb,“ řek Primě Stropnický. „Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak mně ty odpovědi nesedí,“ dodal. Zveřejnění výsledků průzkumu označil za totální selhání.

Babiš řekl, že je překvapen. Podle něj to musí Stropnický řešit. „Určitě s ním o tom budu mluvit, protože to není dobrá vizitka,“ řekl. Pozastavil se nad tím, že by vojáky trápily exekuce; podle něj jsou jejich odměny i výsluhy slušné. Připomněl, že vláda přidala peníze i na provozní výdaje armády. „My tu armádu určitě potřebujeme a její stav není ideální,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!