Poradce ČSSD Suchánek se stane ústavním soudcem | E15.cz

Poradce ČSSD Suchánek se stane ústavním soudcem

Senát schválil nominaci Radovana Suchánka na soudce Ústavního soudu
Senát schválil nominaci Radovana Suchánka na soudce Ústavního soudu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Radovan Suchánek bude nejmladším ústavním soudcem. Senát dnes jeho nominaci schválil. Čtyřicetiletý Suchánek získal v tajné volbě 38 ze 65 senátorských hlasů.

Radovan Suchánek (41) před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení ústavním soudcem vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.

Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní. Kritici mu vyčítali také nedostatek justiční praxe, která ale podle Suchánka není podmínkou členství v Ústavním soudu.

Suchánkovi s obhajobou pomohli také členové ČSSD. Podle předsedy jejích senátorů Petra Víchy nemá žádné charakterové či morální pochybení. „Ne každý, kdo je - ve světle těch minulých dní - sociální demokrat nebo hájil někdy barvy sociální demokracie, musí být lump,“ poznamenal Vícha s poukazem na povolební pnutí ve své straně.

„Dokud Senátem aprobovaného kandidáta prezident republiky nejmenuje do funkce, tento je stále jen kandidátem, a nikoliv soudcem našeho soudu. My se k tomu do okamžiku jeho jmenování nemůžeme vyjadřovat,“ řekl vedoucí protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video