Poslanci odmítli rozpuštění Sněmovny | e15.cz

Poslanci odmítli rozpuštění Sněmovny

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK/Vit Simanek

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci dnes zamítli návrh ČSSD na rozpuštění Poslanecké sněmovny, opozici se nepodařilo dát dohromady potřebnou třípětinovou většinu, tedy 120 hlasů. Sněmovna návrh na své rozpuštění projednávala vůbec poprvé.

Dolní komora parlamentu bude dál pokračovat. Nutné je proto stanovit, jak se která strana zachová, až si úřednický kabinet Jiřího Rusnoka přijde začátkem srpna říct o důvěru.

Sledovali jsme ONLINE:

15:58 Sobotka: Zvítězilo politikaření

„Mě především mrzí, že zvítězilo politikaření, zvítězilo stranické taktizování, zvítězila snaha ještě něco snad vytřískat na té současné politické krizi,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S dalším návrhem na rozpuštění Sněmovny by podle něj sociální demokraté přišli jen tehdy, pokud by některá z pravicových stran jasně řekla, že takový návrh podpoří.

15:55 Kalousek: Rozpuštění Sněmovny by nic nevyřešilo

„Nehlasovali jsme pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, jsme přesvědčeni, že to není řešením současné situace,“ řekl novinářům bezprostředně po hlasování exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Řešením současné situace je uplatnění pravomocí Sněmovny tak, aby pan prezident pochopil, že je to nešťastný experiment obcházet Poslaneckou sněmovnu při jmenování vlády,“ dodal.

14:57 Sněmovna se rozpouštět nebude

Zákonodárci odmítli rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pro rozpuštění hlasovalo 96 poslanců , proti 92. Nejprve poslanci zamítli také návrh komunistů, aby se o rozpuštění sněmovny hlasovalo jednotlivě.

14:26 LIDEM rozpuštění sněmovny nepodpoří

Strana LIDEM zůstane věrná bývalé vládní koalici. „Osmička poslanců strany LIDEM nepodpoří rozpuštění Sněmovny,“ uvedla předsedkyně strany Karolína Peake.

13:01 Sněmovna přerušila jednání, rozprava bude pokračovat ve 14:00

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, expremiér Petr Nečas (ODS) a předseda ČSSD Bohuslav SobotkaAutor: ctk
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, expremiér Petr Nečas (ODS) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

12:52 Paroubek přednesl sáhodlouhý projev

Poslanec Jiří Paroubek pronesl desítky minut trvajíci projev, jehož přepis má šest normostran. Předseda NS-Lev 21 vyzval k rozpuštění Sněmovny, podivil se také nad tím, že na schůzi chybí poslanec ČSSD David Rath. Toho soud odmítl uvolnit z vazby.

12:17 Benda: Nečasův osud hrozí všem poslancům

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ze zastavil u případu exposlanců ODS Šnajdra, Fuksy a Tluchoře, an než byla nejprve uvalena vazba kvůli obvinění z přijetí úplatku, a jejichž stíhání v úterý zastavil Nejvyšší soud. Podle něj státní zastupitelství útočí na politiky, když zažádalo i o vydání expremiéra Petra Nečase ke trestnímu stíhání. „To, co se děje teď Petrovi Nečasovi, se může za týden stát vám. Jinak můžeme politiku rozpustit a nechat vládnout pana Ištvana,“ prohlásil Benda.

10:50 Kalousek: Není záruka, že by Zeman po předčasných volbách nepostupoval stejně

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není rozpuštění Sněmovny řešením. Komora podle něho musí uplatnit své pravomoci vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho vládě, kterou jmenoval bez většinové podpory v komoře. Je to střet mezi institucemi, mezi Sněmovnou a mocichtivým prezidentem, řekl Kalousek. Podle něho není žádná záruka, že by Zeman po volbách nepostupoval stejně jako nyní. Podle Kalouska navíc není možné ponechat Rusnokovu vládu bez sněmovní kontroly.

10:32 Sociální demokracie chce jmenné hlasování o rozpuštění Sněmovny

Sociální demokracie navrhne, aby se o rozpuštění sněmovny hlasovalo po jménech. Oznámil to předseda strany Bohuslav Sobotka, podle něhož pro rozpuštění dolní komory zvednou ruku všichni sociální demokraté. I tak je nepravděpodobné, že by návrh prošel.

„Sociální demokracie toto bere jako principiální otázku, jako dluh, který vůči občanům jednoznačně máme - snažit se o prosazení nových voleb do Poslanecké sněmovny a o její rozpuštění,“ uvedl Sobotka. Podle něho si takové řešení přeje i většina občanů, která se staví proti návratu koaliční vlády ODS, TOP 09 a LIDEM.

9:52 Sobotka: Nové volby jsou jediným řešením

Návrh na rozpuštění Sněmovny v úvodu zdůvodňoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předčasné volby jsou podle něho nejlepším řešením současné politické krize i nejlepším řešením pro Českou republiku a její obyvatele. „Nové volby jsou ústavně nesporným a čistým řešením,“ řekl Sobotka.

Nové volby by podle něho umožnily vznik kabinetu se silným demokratickým mandátem; odpadly by debaty o politické legitimitě. Pokud volby nebudou, čeká Česko období politické nestability, zdůraznil předseda sociální demokracie.

Za nejčistší a nejférovější řešení označila nové volby také šéfka poslanců opozičních VV Kateřina Klasnová. Věci veřejné podle ní rozpuštění podpoří i s vědomím, že by se už do Sněmovny nedostaly.

Strany někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ale avizovaly, že pro rozpuštění dolní komory hlasovat nebudou. Schválení programu schůze, kterou sociální demokraté podnítili po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS), ale většinově podpořili. Pro bylo 152 ze 181 přítomných poslanců. Proti hlasovali tři.

9:36 Nerozpuštění Sněmovny prohloubí podle komunistů krizi

Každý poslanec, který dnes bude hlasovat proti rozpuštění Poslanecké sněmovny bude vinen prohlubováním politické krize, prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip. Jeho strana rozpuštění dolní komory podpoří, on sám však neočekává, že s touto snahou uspěje.

Předseda KSČM Vojtěch FilipAutor: CTK/Michal Dolezal

Prioritu KSČM je podle Filipa obnovení legitimity české parlamentní demokracie, k němuž prý nestačí pád koaliční vlády Petra Nečase, ale je k němu třeba nových voleb. Takový krok by byl podle komunistů výhodný i v tom, že by díky němu odpadlo dohadování o tom, jestli dát podporu kabinetu Jiřího Rusnoka.

„Každý, kdo bude hlasovat proti rozpuštění Sněmovny, nechť si uvědomí, že je vinen a zavinil prohlubování krize, zhoršování pozice České republiky v zahraničí,“ nechal se také slyšet Filip, podle něhož takové počínání politikům spočítají voliči.

Tomáš Pergler: Na ústavu nesahat

Rusnokův pokus nemusí skončit krachem, Zeman spoléhá na rozštěpení ČSSD

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video