Poslanci žádají mimořádnou schůzi, lidé prý nemají dostatek informací | E15.cz

Poslanci žádají mimořádnou schůzi, lidé prý nemají dostatek informací

Poslanci žádají mimořádnou schůzi, lidé prý nemají dostatek informací
Okolí Vrbětic na Zlínsku, kde 3. prosince znovu explodoval muniční sklad, je i nadále pod dohledem policie.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Schůze Sněmovny, na níž by se poslanci zabývali příčinami výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, by se měla uskutečnit v pátek. Na žádost čtyř opozičních klubů ji dnes svolal předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD), vyplývá z informací na sněmovním webu. K žádosti se připojili podle Karla Fiedlera z hnutí Úsvit i někteří zástupci tří koaličních stran.

Žádost podepsalo 83 poslanců, jsou mezi nimi zástupci všech sedmi poslaneckých klubů. Poslanci by chtěli znát příčiny výbuchu. Budou se vlády ptát také na to, jaká přijala opatření, aby podobné výbuchy nenastaly v ostatních muničních skladech v Česku. Nezodpovězeny zůstávají také otázky, jak budou postiženi viníci a kdo zaplatí odstranění následků exploze, řekl novinářům Fiedler.

Lidé prý nemají dostatek informací

Obyvatelé obcí v okolí muničního skladu rovněž podle Fiedlera nemají dostatek informací. „Budu žádat poslance, aby na jednání připustili starostu Vlachovic, který by mohl říct, k jakým selháním došlo,“ uvedl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN). Vrbětice jsou částí Vlachovic.

Svolání schůze podporují i kluby KSČM a ODS. Podle Fiedlera souhlasí i někteří koaliční poslanci. Pro se vyslovili předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Jsme znepokojeni nepřehledností situace, starostové a občané dostávají různé informace. Je třeba otevřít toto téma,“ uvedl Bělobrádek. Dodal, že v úvahu přichází zřízení speciální komise.

Stropnický: Vysvětlovat by měl být premiér a ministr vnitra

„Považuji za nutné, aby se jí účastnil i premiér a ministr vnitra, protože vyšetřování vede policie,“ poznamenal Stropnický. Podle ministra byla v této záležitosti zveřejněna řada nepřesností, které se týkaly například povinnosti kontrolovat muniční sklad. Podle Stropnického armáda mohla kontrolovat jen množství uskladněné munice. Samotný obsah skladů a jednotlivých beden mohla podle Stropnického monitorovat jen policie.

Šéf klubu sociální demokracie Roman Sklenák neměl informaci o tom, zda se poslanci ČSSD k žádosti připojili. „Pokud někdo z ČSSD připojil podpis, je to možné, ale podle toho, co zaznělo na klubu, tomu tak není,“ poznamenal Sklenák. Podle něj by se Sněmovna nyní měla soustředit spíše na projednání důležitých zákonů.

Pro svolání mimořádné schůze je potřeba podpisů 40 poslanců. Předseda dolní komory musí schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti.

Munice poprvé vybuchla před více než sedmi týdny
16. října - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.
17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.
23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.
30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.
3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí 100 vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.
8. listopadu - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání ve Vlachovicích řekl, že výbuch skladu zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim podle něj plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.
20. listopadu - V areálu skladů vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - poslední výbuch byl 12. listopadu.
21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.
24. listopadu - Vláda rozhodla o znovuotevření skladu Květná na Svitavsku. Měla by se do něj přesunout část munice z Vrbětic.
30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice.
3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.
4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.
5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu ráno budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!