Povinná výbava aut se zmenší, prošlé lékárničky nebude nutné měnit

autolékárnička

autolékárnička Zdroj: ČTK

Povinná výbava vozidel by se měla od října zmenšit. Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky, řidiči navíc již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti. Návrh změn představilo ministerstvo dopravy, změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády.

„Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V lékárničce již nebudou nutné nůžky, které se podle ministerstva příliš nevyužívaly.

Návrh ministerstva také zjednodušuje povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu. „Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ dodal Ťok.

Autolékárničky bylo dosud nutné po vypršení jejich trvanlivosti vyměnit, jinak řidičům hrozila při silniční kontrole pokuta až dva tisíce korun. Autolékárnička dosud musí obsahovat obvazy, hladkou náplast i s polštářkem, škrticí obinadlo, plastovou roušku, pryžové rukavice, isotermickou fólii a zahnuté nůžky. Pokuta řidičům hrozí i v případě, kdy je prošlý pouze jeden z komponentů.

V povinné výbavě autolékárniček byly dříve třeba i resuscitační maska a leták o poskytování první pomoci. Ty nejsou povinné od roku 2011.

Na konci letošního prvního pololetí bylo v Česku registrováno přes 5,7 milionu osobních automobilů.

Povinná výbava auta 2019: Co mít s sebou? A co už není potřeba? Více zde >>>