Praha za ovládnutí Pražských služeb zaplatí zhruba miliardu | E15.cz

Praha za ovládnutí Pražských služeb zaplatí zhruba miliardu

Vůz společnosti Pražské služby
Vůz společnosti Pražské služby
• 
ZDROJ: Prazske sluzby

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za dlouho plánované ovládnutí akciové společnosti Pražské služby, která zajišťuje svoz odpadu, zaplatí Praha kolem jedné miliardy korun. O transakci bude příští týden jednat zastupitelstvo, na začátku června se pak sejde valná hromada podniku. Pokud však akvizici neschválí, bude muset Praha vypsat otevřený tendr na svoz a nakládání s odpadem.

Hlavní město nyní drží v Pražských službách 76,92 procenta akcií. Zbytek patří pěti dalším subjektům. O ceně za podíl se dlouho spekulovalo a Praha ji odmítala potvrdit, nyní ji agentuře ČTK prozradil první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09).

Z odhadů podle Vávry vyplývá, že společnost Northward Holding, která před časem koupila 19,32 procenta akcií od firmy Natland, dostane zhruba 800 milionů korun. Zbylé peníze půjdou minoritním akcionářům. Pražské služby prý většinu zaplatí z nerozdělených dividend a z volných prostředků, na zbytek si vezmou úvěr.

Dlouhodobé problémy s odpadem

Se zajištěním svozu odpadu má Praha dlouhodobé problémy a tlačí ji čas. Několikrát bez výběrového řízení prodloužená smlouva na svoz odpadu s Pražskými službami skončí v závěru října. Praha chce proto Pražské služby ovládnout a prostřednictvím vlastní firmy pak svoz zajišťovat sama.

Do doby, než město firmu koupí, chce část činností týkající se svozu převést do příspěvkové organizace Trade Center Praha. Vlastní organizaci pak může zakázku legálně zadat bez výběrového řízení. „Je to jediná cesta, jak udržet klíčovou městskou firmu,“ řekl ČTK Vávra.

Pokud zastupitelstvo a valná hromada plán neschválí, vypíše Praha podle náměstka otevřený čtyřletý tendr na svoz a nakládání s odpadem. Jeho hodnota se pohybuje kolem čtyř miliard korun.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video