Praha zůstává sedmým nejbohatším regionem EU. Zbytek Česka zaostává za průměrem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Praha zůstává sedmým nejbohatším regionem EU. Zbytek Česka zaostává za průměrem

ČTK

Praha byla v roce 2017 sedmým nejbohatším regionem Evropské unie podle hrubého domácího produktu (HDP) přepočteného na obyvatele. Česká metropole tak obhájila pozici z roku 2016, kdy těsně před ní skončila Bratislava, která je nyní o příčku horší. Vyplývá to z údajů Eurostatu. Výrazně nejlépe je na tom stále bohatnoucí Londýn, jehož HDP představoval předloni 626 procent průměru EU. Mezi nejchudšími oblastmi figurují především bulharské regiony.

Na každého obyvatele české metropole připadá v porovnání s unijním průměrem 187 procent HDP. To je proti roku 2016 nárůst o pět procentních bodů. Před Prahou se kromě britského hlavního města umístil ještě Lucemburk s 253 procenty, jižní region Irska (220), Hamburk (202), Brusel (196) a východní Irsko se 189 procenty. Bratislava si proti minulé statistice o pět bodů pohoršila na 179 procent.

Další české regiony za evropským průměrem zaostávají. Nejlépe mezi nimi dopadla oblast středních Čech představovaná Středočeským krajem s 84 procenty následovaná jednaosmdesátiprocentním regionem Jihovýchod, jejž společně tvoří Jihomoravský kraj a Vysočina. Na opačném konci figuruje s 63 procenty region Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem.

Petříček: Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento

Údaje o ekonomice jednotlivých regionů jsou jedním z kritérií při rozhodování o výši příspěvků pro členské země z unijních fondů pro příští víceleté období začínající rokem 2021.

Mezi pěti nejchudšími regiony se vedle francouzského zámořského území Mayotte objevily hned čtyři oblasti Bulharska. Severovýchod země dosáhl na pouhých 31 procent unijního HDP.

Ministerstvo financí: Brexit bez dohody by snížil letošní růst HDP o třetinu
Třetina byznysových lídrů čeká zhoršení ekonomiky. Bojí se národní regulace

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!