Před Rozvadovem vznikla kvůli německým kontrolám dvacetikilometrová kolona | E15.cz

Před Rozvadovem vznikla kvůli německým kontrolám dvacetikilometrová kolona

Kontroly na hraničním přechodu v Petrovicích na Ústecku.
Kontroly na hraničním přechodu v Petrovicích na Ústecku.
• 
ZDROJ: ČTK / Hájek Vojtěch

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na dálnicích D5 a D8 před hranicemi do Německa se od časného rána tvořily mnohakilometrové kolony. Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. Z informací silničářů a Zelené vlny Radiožurnálu vyplývá, že na D8 stály kamiony od sjezdu na Ústí nad Labem a policie reguluje vjezd do tunelů před hranicemi. Na D5 má fronta u Rozvadova už téměř dvacet kilometrů. Problémy mohou vznikat i na dalších silnicích spojujících oba sousední státy.

Berlín od neděle oficiálně obnovil stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou, kterou Německo nyní považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. První den kontrol se provoz na hranicích obou států kvůli slabšímu víkendovému provozu obešel bez komplikací.

Národní dopravní informační centrum sdělilo, že na D5 vznikla brzo ráno mezi 140. a 151. kilometrem dlouhá kolona kvůli kontrolám v Německu. Vozidla stála ve všech pruzích. Na D8 směrem do Drážďan policie reguluje průjezd přes estakádu Knínice a tunely Libouchec - Panenská.

Hranice obou sousedních zemí mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné. Od středy má Německo umožnit denní dojíždění za prací všem důležitým profesím.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video