Zdravotní stav prezidenta se zhoršil. Zeman je v nemocnici | E15.cz

Prezident Miloš Zeman je hospitalizován na jednotce intenzivní péče

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po odchodu premiéra Andreje Babiše, který navštívil prezidenta Miloše Zemana v Lánech, odjela z místa záchranná služba Ústřední vojenské nemocnice v doprovodu ochranky. V sanitce byl prezident Miloš Zeman. Ve 14 hodin vystoupil před novináři ředitel ÚVN Miroslav Zavoral, který je ošetřujícím lékařem prezidenta. Sdělil, že prezident leží na jednotce intenzivní péče.

„Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků,“ řekl Zavoral. Dodal, že nemá souhlas prezidenta poskytovat informace o jeho zdravotním stavu. „Porušil bych tím lékařské tajemství," vysvětlil.

Ambulance s prezidentem odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím se Zemanem sešel. Není však zcela jisté, že se s Babišel opravdu stihl sejít. 

Prezident Zeman na základě doporučení ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, sdělil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ambulance dorazila okolo 12:45 na akutní příjem ÚVN. Za asistence zdravotníků byl prezident v nemocnici přijat.

Pracovníci nemocnice obklopili ambulanci zástěnami před čekajícími novináři.

Do nemocnice obratem dorazila první dáma Ivana Zemanová a dcera Kateřina. Podle zjištění Blesku je v nemocnici i  kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš.

Ambulanci popsanou “mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN„ doprovázelo několik vozidel ochranné služby. Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i dnešní účast v debatě CNN Prima News.

O Zemanově zdravotním stavu média a politici spekulují již několik dnů. V září strávil osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. Od té doby je Zeman v Lánech.

Pražský hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že prezident má vážné zdravotní potíže. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek Rádiu Z řekl, že je Zeman 14 dnů ve stavu nemocných. “Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,„ řekl.

Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády. K Zemanovi pravidelně jezdí jeho ošetřující lékař Zavoral, jehož specializací je gastroenterologie. Spekulace o vážném stavu prezidenta Ovčáček v pátek označil za fámy a dezinformace. Bližší informace o zdravotních komplikacích mluvčí nezveřejnil.

Miloš Zeman v mládí

Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video