Prezidentem Hospodářské komory se stal Vladimír Dlouhý | E15.cz

Prezidentem Hospodářské komory se stal Vladimír Dlouhý

Prezidentem Hospodářské komory se stal Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Novým prezidentem Hospodářské komory ČR se stal Vladimír Dlouhý. Vystřídal tak Petra Kužela, který mandát z rodinných důvodů neobhajoval. ČTK to řekl zdroj obeznámený s dnešním jednáním sněmu komory v Plzni. Dlouhý získal od delegátů 122 hlasů.

Novým prezidentem Hospodářské komory ČR se stal Vladimír Dlouhý. Vystřídal tak Petra Kužela, který mandát z rodinných důvodů neobhajoval. ČTK to řekl zdroj obeznámený s dnešním jednáním sněmu komory v Plzni. Dlouhý získal od delegátů ve druhém kole 128 hlasů. Do něj se dostal i současný viceprezident komory a její bývalý šéf Zdeněk Somr, který obdržel 89 hlasů.

O funkci prezidenta se původně ucházeli čtyři kandidáti. Vedle obou finalistů to byl ještě prezident Krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl a Vladimír Opatrný z Okresní hospodářské komory Jablonec nad Nisou, který ale kandidaturu podle mluvčí komory Lenky Vodné na sněmu stáhl.

Problém komory: financování

Dlouhý upozorňoval před sněmem na to, že dlouhodobým a zásadním problémem komory je její financování. Podle něj by jej mohla vyřešit povinná registrace podnikatelů nebo to, že by komora v budoucnu převzala od státu správu živností. V rozhovoru s ČTK nevyloučil ani úvahy o možnosti povinného členství podnikatelů v komoře.

Hospodářská komora ČR, která letos slaví 21 let od svého vzniku, sdružuje 14 tisíc podnikatelů zaměstnávajících přibližně dvě třetiny práceschopného obyvatelstva ČR. Komora je v regionech zastoupena 14 krajskými hospodářskými komorami a okresními hospodářskými komorami, jež působí v sedmi desítkách měst a obcí ČR. Oborovou část komory tvoří více než 80 živnostenských společenstev.

Vizitka ekonoma Vladimíra Dlouhého (60)
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty (1977); rok strávil na Katolické univerzitě v belgické Lovani (1979); postgraduální studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1982)
Současná funkce: poradce investiční banky Goldman Sachs (od září 1997), předseda Skupiny poradců společnosti Chayton Capital (Londýn) a Meridiam Infrastructure (Paříž), člen rady ředitelů společnosti KSK Power Ventur z indického Haidarábádu, člen mezinárodní poradenské skupiny výrobce leteckých motorů a zařízení pro energetiku Rolls-Royce (od září 2013)
Kariéra: pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze (1977-1983); vědecký pracovník, později zástupce ředitele Prognostického ústavu Československé akademie věd v Praze (1984-1989); místopředseda vlády ČSFR a předseda Státní plánovací komise (prosinec 1989 - červen 1990); poslanec Federálního shromáždění ČSFR (1990-1992); ministr průmyslu a obchodu ČR (říjen 1992 - červen 1997); poslanec za ODA (červen 1996 - červen 1997); z politiky se stáhl při vládní krizi v roce 1997, od té doby pracoval jako poradce společnosti ABB (1997-2010) a banky Goldman Sachs, rovněž vyučoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické (2004-2010) a na Fakultě sociálních věd UK (od 2000); v letech 2010 až 2012 byl členem Evropské skupiny poradců Mezinárodního měnového fondu
Členství a funkce v politických stranách: člen Komunistické strany Československa (1977 - prosinec 1989); člen Občanské demokratické aliance (ODA; březen 1991 - únor 1998); dvojnásobný místopředseda ODA (březen - říjen 1992, leden 1993 - listopad 1997)

Dlouhý, coby člen vlády, byl jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. Především v levicovém tisku bývá v této souvislosti často kritizován, zejména kvůli nepodařené privatizaci kladenských oceláren Poldi. V 90. letech se v průzkumech veřejného mínění řadil k nejpopulárnějším českým politikům.

V letech 2006-2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby.

V roce 2009 Dlouhý založil nadaci Prague Twenty, která pořádá konference, odborné přednášky a jiné vzdělávací akce v oblasti politiky, společenských věd a kultury. V červenci 2007 byl v médiích zmiňován jako jeden z kandidátů na funkci českého velvyslance při EU. Na podzim 2009 se o něm v tisku spekulovalo jako o možném českém kandidátovi na post eurokomisaře.

Počátkem loňského roku se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Ministerstvo vnitra ale jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu podpisů na petičních arších. Svým příznivcům Dlouhý doporučil volit kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!