Protest fotbalových ultras na Staroměstském náměstí se zvrhl v bitku s policií | E15.cz

Protest fotbalových ultras na Staroměstském náměstí se zvrhl v bitku s policií

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na demonstraci proti vládním opatřením na boj s koronavirem v Praze na Staroměstském náměstí se podle policie sešlo násobně více než povolených 500 lidí. Akce byla z toho důvodu rozpuštěna. Část účastníků se po oficiálním ukončení střetla s policisty. Policie útok připisuje fotbalovým chuligánům. Přímo na Staroměstském náměstí zadržela přes 100 lidí, dalších 50 zajistila ještě před začátkem shromáždění kvůli tomu, že s sebou nesli zbraně a pyrotechniku. 

Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Zadržené lidi podezírá z výtržnictví, násilí proti úřední osobě či z neuposlechnutí výzvy. Z náměstí je převezla na policejní služebny. Na zajištění pořádku v centru Prahy se podílela téměř tisícovka policistů včetně posil z krajů.

„Potvrdily se obavy, že organizovaní fotbaloví chuligáni zneužijí svolanou demonstraci,“ regoval na zprávu ministr vnitra Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš jejich chování odsudil. „Jsem v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané, kteří nedodržují nařízení vlády proti covidu, a ohrožují sebe i ostatní, uvedl. Zároveň poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý. Také podle Hamáčka zasáhla policie naprosto profesionálně.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti. Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k ní připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z nich neměla roušky.

Průběh demonstrace byl předtím poklidný, řečníci mimo jiné kritizovali vládu a vyzývali k její rekonstrukci. Někteří účastníci však provolávali i nacionalistická hesla. Organizátor je opakovaně marně nabádal k dodržování protiepidemických opatření, například k vytvoření rozestupů. Žádal je také, aby se nenechali strhnout k násilnostem a děkoval policii za její přístup.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že policie měla předem informace o tom, že na setkání míří 300 až 500 radikálů zejména z řad fotbalových chuligánů. Na místo jich podle něj dorazily čtyři stovky. Doplnil, že v průběhu shromáždění policie zakročit nemohla kvůli ústavně zaručenému shromažďovacímu právu. Zasáhla až poté, co účastníci akce bezdůvodně napadli policisty, doplnil.

Ligová fotbalová asociace se od dnešního dění distancovala. Uvedla, že chce vládu přimět k opětovnému povolení sportovních soutěží, ale pomocí věcného dialogu, a ne násilným vynucováním. Sportovní soutěže jsou v Česku zakázány do začátku listopadu, a to na základě vládních opatření proti šíření koronaviru.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video