Průzkum: Sobotka v preferencích těsně předstihl Babiše | E15.cz

Průzkum: Sobotka v preferencích těsně předstihl Babiše

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
ČSSD a ANO by se podle agentury ppm factum v případných březnových volbách do Sněmovny dělily o volební vítězství. Získaly by téměř shodně 20 procent hlasů, ANO by bylo těsně druhé. Místa v dolní komoře by si udržely KSČM před TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Těsně před branami do Sněmovny by zůstaly Svoboda a Přímá Demokracie Tomia Okamury a Česká pirátská strana.

Odlišné výsledky nabídly březnové průzkumy dalších agentur. Podle CVVM zvýšilo hnutí Andreje Babiše náskok na sociální demokraty, podle STEM si od února udržuje od strany Bohuslava Sobotky desetiprocentní odstup. TOP 09 pak prognózy těchto agentur řadí až na poslední místo v pořadí sněmovních stran.

ČSSD by podle volebního modelu ppm factum dostala 20 procent hlasů, ANO 19,9 procenta. Třetí místo by tradičně obsadila KSČM se ziskem 14,9 procenta. TOP 09 by získala 10,1 procenta, KDU-ČSL 8,2 procenta a ODS sedm procent hlasů.

ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL podle agentury od jejího předchozího zveřejněného průzkumu loni na podzim lehce posílily, pozice ODS se nezměnila, ANO a KSČM mírně ztratily. „Na výsledek ANO mohla mít vliv kauza Čapí hnízdo, která kulminovala právě v době dotazování,“ uvedla agentura.

Těsně před branami

Okamurovo uskupení by podle ppm factum získalo 4,9 procenta hlasů, Piráti 4,8 procenta. Znatelnější odstup mají Úsvit - Národní koalice (3,1 procenta), Strana zelených (2,4 procenta), Dělnická strana sociální spravedlnosti (1,7 procenta) a Strana svobodných občanů (1,3 procenta). Celkem by propadla pětina voličských hlasů, dodala agentura.

V přepočtu na mandáty by podle agentury ČSSD získala 54 poslanců, ANO 52 a KSČM 40. TOP 09 by měla 22 mandátů, KDU-ČSL 18 a ODS 14. Stávající vládní koalice by tak měla ve Sněmovně ústavní většinu 124 hlasů. Voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 53 procent voličů. Průzkum se uskutečnil mezi 17. a 29. březnem na reprezentativním vzorku 1016 občanů ČR ve věku od 18 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video