Rakušan podal trestní oznámení pro vlastizradu na Zemana a Haška | E15.cz

Rakušan podal trestní oznámení pro vlastizradu na Zemana a Haška

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouský občan českého původu Philipp Janýr podal trestní oznámení pro údajnou vlastizradu ve spojení se sabotáží na několik lidí včetně prezidenta Miloše Zemana nebo místopředsedy ČSSD Michala Haška. Pomáhali prý ruským firmám zmocnit se exekutivní a zákonodárné moci v České republice.

Trestní oznámení podal u Vrchního státního zastupitelství v Praze i Olomouci. Kromě Zemana s Haškem se oznámení týká také místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha, šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce, hradního kancléře Vratislava Mynáře, místopředsedy SPOZ Martina Nejedlého a dalších lidí.

Podle Janýra je důvodné podezření, že tato skupina přinejmenším od doby prezidentské kampaně postupně jednala v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky a to ve spojení s Ruskem.

„Prezidentská kampaň Miloše Zemana byla zřejmě financována firmami Lukoil a Rusatom, které buďto cizí stát přímo vlastní nebo je v zahraničí podporuje. K prosazení hospodářských zájmů cizího státu tato skupina osob jednala postupně tak, aby po volbách do Poslanecké sněmovny se řadou legálních a nelegálních činů zmocnili exekutivní a zákonodárně státní moci,“ uvedl Janýr.

Jednání podle něj vyvrcholilo sobotní schůzkou v Lánech u prezidenta Zemana. Na ní byl prý dojednán další postup, mimo jiné svržení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Jedná se o největší prorůstání organizovaného zločinu do státní správy v novodobé historii České republiky, a to ve spojení se cizí mocí,“ dodal Janýr.

Podle právníků ovšem prezidenta nelze během výkonu jeho funkce trestně stíhat. Zeman může být nyní teoreticky souzen pouze za velezradu, žalobu by na něj musel podat jedině Senát. O jeho vině by pak rozhodoval Ústavní soud, hrozila by mu ztráta úřadu a zákaz v budoucnu na prezidenta opět kandidovat.

Janýr je synem Přemysla Janýra, který v roce 1999 dostal in memoriam Řád TGM. Philipp Janýr před několika dny tvrdil, že otcův řád vrátí, pokud Zeman vyznamená bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. Nakonec se Janýr spokojí s tím, že Čuba nedostal stejné ocenění jako jeho otec, a řád nevrátí.

Martin Čaban: Hašek toho zničil víc, než se zdá

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video