Rath: Trvám na tom, aby mě obhajoval nový advokát, strýc soudce | E15.cz

Rath: Trvám na tom, aby mě obhajoval nový advokát, strýc soudce

David Rath u soudu (11. května 2015)
David Rath u soudu (11. května 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý poslanec David Rath trvá na tom, aby se obhajobou zabýval jeho nový advokát Michal Pacovský, který je strýcem soudce v kauze Roberta Pacovského. Právník údajně od Ratha převzal plnou moc k zastupování, kterou osobně nevypověděl. Advokát se Ratha ujal minulý týden v pátek, druhý den ale rozhodnutí změnil a k soudu v pondělí nepřišel. Napsal pouze, že na případu nepracuje. Rath tvrdí, že i kdyby plnou moc vypověděl, podle zákona má povinnost hájit zájmy klienta ještě 14 dní.

Podle soudu i státního zástupce jde zřejmě o účelovou snahu vrátit kauzu na začátek nebo hlavní líčení protahovat. Rathovi právníci měli dnes původně přednést závěrečné řeči, státní zástupce minulý týden navrhl Rathovi devítiletý trest a propadnutí všeho majetku.

Rath trvá na tom, aby se advokát Pacovský osobně vyjádřil, jak to s jeho obhajobou vypadá a případně předal vypovězení plné moci. Exposlanec tvrdí, že jako klient žádný dokument neobdržel. „Není jasné, jestli dokument ve spisu je jeho (advokátova) vůle,“ dodal Rath. I kdyby bylo vypovězení plné moci platné, podle Ratha má právník ještě zákonnou povinnost dva týdny hájit zájmy a práva klienta a účastnit se hlavního líčení. Obecné pravidlo potvrdila také mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Advokát Pacovský se k případu podrobně nevyjádřil, ohledně obhajoby Ratha pouze uvedl, že je to nesmysl. „Ale nemám mu to za zlé. Dělá, co může,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Dnes odletěl na tři dny pracovně do Izraele. V dopise soudu advokát uvedl, že zjistil, že nejde o nový případ, ale o již probíhající řízení, v němž Ratha podle svých slov nemůže a nehodlá zastupovat.

Dřívější Rathův obhájce Roman Jelínek sdělil, že pokud v úterý nikdo z Pacovského kanceláře nedorazí k soudu jako náhrada, měl by předseda trestního senátu Robert Pacovský trvat na tom, aby někdo přišel, jinak to prý bude maření hlavního líčení. To, že by v obhajobě pokračovali Jelínek a Adam Černý je prý zatím předčasné řešit. Nyní se čeká na to, jak se k případu vyjádří Michal Pacovský a jak si se situací poradí soudce.

Soudce Robert Pacovský z Krajského soudu v Praze, který případ od srpna 2013 projednává, dal Rathovi den na to, aby si sehnal nového advokáta, nebo pokračoval s předešlými právníky. Pokud by advokáta nenašel, soud předeslal, že mu obhajobu přidělí. Soudce tak rozhodl poté, kdy Rath přišel ráno k soudu, u kterého měla začít závěrečná řeč právě jeho obhajoby, bez advokátů. Rath vysvětlil, že právníky změnil poté, co ho oslovil soudcův strýc Michal. Soudce ale pak přečetl e-mail s ověřeným podpisem, ve kterém advokát Pacovský sděluje, že na případu nepracuje, protože si mylně myslel, že se jedná o nový případ.

Rath situaci po dnešním přerušení jednání označil za skandální. Nechápe, proč advokát Pacovský zmiňuje jiný případ. Policie Ratha sice obvinila v další větvi kauzy, která se týká zejména firem údajně zapletených do zmanipulovaných veřejných zakázek, případ ale ještě neřeší soud. Podle Ratha se navíc v pátek při konzultaci bavili o případu a Michal Pacovský dostal od Jelínka s Černým připravené závěrečné řeči.

Rath je obžalovaný z ovlivňování stavebních a zdravotnických veřejných zakázek ve Středočeském kraji financovaných z Evropské unie. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce mu minulý týden ve své závěrečné řeči navrhl nejméně devítiletý trest a propadnutí veškerého majetku. Novanské Jirát navrhl pěti až šestileté vězení a peněžitý trest milion korun.

Kauzu Rath odstartoval policejní zásah před třemi lety
2012:

14. května - Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.

15. května - Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.

16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na post hejtmana, a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si nechal.

5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním ve věci rekonstrukce buštěhradského zámku.

18. července - Policie doručila do Sněmovny druhou žádost o vydání Ratha ke stíhání. Týkala se údajné korupce při nákupu vybavení pro nemocnice v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.

20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.

7. září - Sněmovna vydala Ratha k dalšímu trestnímu stíhání.
2013:

1. března - Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a dalších deset osob.

15. března - Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.

5. dubna - Státní zástupce podal obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.

7. srpna - Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Jako jediná se ke korupci přiznala podnikatelka Ivana Salačová.

- Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.

27. září - Obžalovaná Pancová byla propuštěna z vazby.

5. listopadu - Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.

11. listopadu - Vrchní soud propustil Ratha z vazby.

21. listopadu - Z vazby byl propuštěn i exposlanec Kott.
2014:

2. ledna - Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Rathovi na jaře 2015 odškodné 19 421 Kč.

17. prosince - Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho případ.
2015:

9. ledna - Rath neuspěl u odvolacího soudu se žádostí o vrácení milionů zabavených v roce 2012 při domovní prohlídce.

5. února - Soud vyloučil k samostatnému projednání případy obžalovaných Lucie Novanské, Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého. Důvodem byly zdravotní a jiné problémy jejich advokátů. Mladého s Drážďanským soud posléze vrátil zpět do původního líčení, z něhož naopak kvůli zdravotním důvodům vyloučil Ratha.

7. dubna - Krajský soud v Praze vynesl nepravomocný rozsudek. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

26. dubna - David Rath utrpěl úraz pádu z kola.

12. května - Soud rozhodl, že Rath je schopen po úrazu na kole účastnit se líčení a zároveň uzavřel v kauze fázi dokazování.

13. května - Žalobce Petr Jirát navrhl Rathovi za údajnou korupci nejméně devět let vězení a propadnutí veškerého majetku a milionů korun zajištěných při zadržení a domovní prohlídce. Novanské, která údajně organizovala ovlivněné tendry, navrhnul pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun.

18. května - Vyšlo najevo, že Rath nemá advokáty, v pátek jim vypověděl plnou moc. Soudce hlavní líčení, které mělo pokračovat závěrečnou řečí advokátů, přerušil a dal Rathovi jeden den na sehnání nové obhajoby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video