Romové dostali za hlas pro starostu Brna-sever jídlo, volby se zopakují | e15.cz

Romové dostali za hlas pro starostu Brna-sever jídlo, volby se zopakují

volby, volební místnost
volby, volební místnost
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volby v městské části Brno-sever jsou neplatné, budou se proto opakovat, rozhodl Krajský soud v Brně. Soud považuje za dokázané, že desítky Romů přišly volit starostu Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Romové tak nešli k volbám svobodně. Stěžovatel a lidovecký zastupitel Petr Hladík verdikt přivítal.

Ministerstvo vnitra musí podle jeho mluvčího Vladimíra Řepky nové volby vyhlásit nejpozději v březnu. Zrušení voleb v městském obvodě se nijak nedotkne výsledků voleb do brněnského zastupitelstva, u těch soud potvrdil v předchozích dnech platnost.

Starosta Hakl od počátku odmítá, že by někomu za hlas něco dával nebo sliboval. Hakl dnes ČTK řekl, že zrušení voleb je nepříjemnou záležitostí pro městskou část, která kvůli tomu bude do dalšího roku vstupovat s rozpočtovým provizoriem. Povede ji totiž stará rada, která už ale nemá zastupitelstvo. Proto nelze schválit nový rozpočet.

Vstup na zábavu

Romové, kteří dostali za účast ve volbách náramek jako vstup na zábavu, volili ve 12 okrscích ze 45. „Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno,“ uvedl soudce David Raus.

První ve volbách v Brně-severu skončilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.

Chtěl naučit Romy volit

U soudu hovořilo několik volebních komisařů, jejichž výpovědi se shodovaly. Z hlediska soudu z jejich výslechu vyplynulo, že desítky Romů hovořily o volbě Hakla a někteří z nich spojovali volbu s účastí na zábavě. Akci pro Romy uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe.

U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek. Právě k tomu soud přihlédl.

„Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma,“ stojí v usnesení. Adámek o verdiktu soudu nevěděl a dnes se k němu odmítl vyjádřit.

Pozitivní precedens

Verdikt soudu přivítal Hladík. „Jsem rád, že má smysl ozvat se proti něčemu nezákonnému. Za druhé je to pozitivní precedens, že takové způsoby a principy jsou mimo zákon a nemohou se opakovat. Pokud by je někdo použil, soud by porušení zákona prokázal,“ sdělil Hladík.

Podle Hakla přinese rozhodnutí soudu městské části komplikace. „Do nových voleb zůstává řízení radnice na staré radě. Zastupitelstvo už ale bylo rozpuštěno, a proto nelze schválit rozpočet. Do dalšího roku proto městská část vstoupí v rozpočtovém provizoriu,“ uvedl Hakl.

Jediný se stará o Romy

Celou záležitost vnímá Hakl negativně. „Je nepříjemné, že je to spojované s mou osobou,“ dodal Hakl. Podle něj nikomu za odevzdání hlasu nic nedával.

„Romové mi říkají, že jsem jediný, kdo se o ně stará, že bych měl být dál starosta. Tak jsem jim řekl, že to můžou ovlivnit tím, že mě přijdou volit. Nikomu jsem za to ale nic nesliboval. Nakonec byla v jejich oblastech účast nízká a jsem překvapený, že mě jich volilo tak málo ve srovnání s tím, kolik mi jich říkalo, že mám zůstat starostou,“ řekl Hakl. Dodal, že není nic špatného na tom se o Romy zajímat a starat se o sociálně slabé občany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery