Schodek do tří procent HDP zůstane, vláda odborům nevyhoví | E15.cz

Schodek do tří procent HDP zůstane, vláda odborům nevyhoví

Premiér Jiří Rusnok
Premiér Jiří Rusnok
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kabinet Jiřího Rusnoka nevyhoví požadavku odborů, aby byl překročen v příštím roce tříprocentní limit deficitu veřejných financí. Podle odborářů by vláda měla víc podpořit investice i za cenu překročení tříprocentní hranice deficitu, kterou požaduje Evropská unie.

„My se musíme toho držet (tříprocentního limitu), byť si dokážeme představit důvody, které odboráře k tomuto požadavku vedly. Lze to i v naší makroekonomické situaci pochopit, ale my s tím (překročením deficitu) nepočítáme,“ uvedl premiér Jiří Rusnok. Drobnější změny v rozpočtu po jednání se sociálními partnery ovšem nevyloučil.

Odboráři i zaměstnavatelé mají k návrhu kritické připomínky, například, že málo podporuje růst ekonomiky. Zároveň ale dnes přiznali, že to není ani tak chyba současné vlády. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ocenil, že vláda navýšila rozpočet pro Technologickou agenturu o 400 milionů a že více peněz půjde i do dopravní infrastruktury.

„Kritika je proti situaci, která je v zemi, ne proti této vládě. Je to důsledek uplynulých pěti let. Vyčítáme odvahu této vládě, ale jsme si zároveň vědomi, že vláda nechce jít přes to, co bylo nasmlouváno, že vláda nechce přes to jít,“ uvedl předsedka Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ministerstvo financí navrhlo rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Původní návrh ministra financí Jana Fischera počítal se 110miliardovým schodkem.

Do Poslanecké sněmovny, která je však nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Schvalovat jej bude ve středu. Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video