Šéf lihové mafie Březina dostal za ukrývání zbraní dva roky vězení | E15.cz

Šéf lihové mafie Březina dostal za ukrývání zbraní dva roky vězení

Radek Březina
Radek Březina
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlínský okresní soud uložil Radku Březinovi dva roky vězení za to, že v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. Muž je údajně šéfem lihové mafie, která stát zřejmě připravila o 6,7 miliardy korun. V tomto případu mu hrozí podstatně vyšší trest. Březinovi hrozilo za nedovolené ozbrojování až pět let vězení. U soudu tvrdil, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku nějaký Jugoslávec.

Policie loni v únoru ve 45. budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů. K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu, ale také asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce Jana Zubka neměl Březina na držení žádné ze zbraní povolení.

Podle obžaloby je přechovával nejméně od roku 1996 do 20. února 2014. Několikrát je přesunoval; byly v sídle společnosti Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku, kterou ovládal Březina, v garáži domu jeho prarodičů v části Zlína Kostelec a poté v 65. a 45. budově továrního areálu ve Zlíně.

Březina tvrdil, že Jugoslávci v roce 1993 či 1994 půjčil 50 tisíc korun na úrok deset či 15 procent. Do zástavy si od něj prý tehdy vzal automobil v hodnotě 70 až 80 tisíc korun. Jugoslávec mu ale údajně říkal, že auto potřebuje k dokončení obchodu na cestu do zahraničí, a místo něj mu do zástavy dal zbraně v dřevěné bedně a další věci.

Předpokládal jsem, že pro něj mají ty zbraně vyšší hodnotu. Nečekal jsem, že by mi měly zůstat. Vzít je jako zástavu byla chyba

„Předpokládal jsem, že pro něj mají ty zbraně vyšší hodnotu. Nečekal jsem, že by mi měly zůstat. Vzít je jako zástavu byla chyba,“ uvedl Březina. Zbraně pro něj prý byly přítěží. „Od roku 1997 jsem je nedržel v ruce. Nikdy jsem je nepoužil, nestřílel jsem s nimi a ani na můj příkaz nebyly použité. Nenašel jsem způsob, jak se jich zbavit, aniž by byly někým použity nebo jsem se sám dostal do problémů a byl vyšetřován,“ řekl obžalovaný.

Dodal, že si myslel, že skříňový trezor se zbraněmi někdo v roce 2008 ukradl při rekonstrukci budovy v bývalém svitovském areálu. Projektant je podle něj přesunul do 45. budovy, aniž o tom někomu řekl. „Myslel jsem si, že zbraně už nemám,“ tvrdil Březina, který trezor nejprve využíval i jako archiv pro dokumenty. Policie nezjistila, že se zbraněmi byl spáchán trestný čin.

Březinův advokát Filip Opatřil žádal zproštění obžaloby, neboť se podle něj neprokázalo, že zbraně držel Březina. Navrhoval i zastavení trestního stíhání pro neúčelnost. Březinovi totiž podle něj u olomouckého krajského soudu hrozí trest v sazbě pět let až 13 let a čtyři měsíce vězení. Soud se od loňského května zabývá obžalobou týkající se skrytých zásob lihu, kterou spojil a od prosince projednává spolu s obchody s nelegálním lihem, při nichž osm obžalovaných údajně připravilo stát na daních o zmíněných 6,7 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video