Sobotka: Ať byty ČEZ v Písnici má šanci koupit Praha nebo městská část

Obyčejné sídliště. Při prodeji osmi stovek zdejších bytů jsou však ve hře velké peníze.

Obyčejné sídliště. Při prodeji osmi stovek zdejších bytů jsou však ve hře velké peníze. Zdroj: Blesk

Protest 23. listopadu před Úřadem vlády
Protest 23. listopadu před Úřadem vlády
Protest 23. listopadu před Úřadem vlády
Obyvatelé sídliště Písnice a ulice Bělocerkevské ve Vršovicích demonstrovali proti ČEZu, který jim chce rozprodat byty
Přibližně 400 lidí vyjádřilo v Písnici nesouhlas s prodejem bytů, který plánuje ČEZ.
8
Fotogalerie

Vláda nemůže zasahovat do chystaného prodeje bytů energetické skupiny ČEZ v pražské Písnici, i když je stát majoritním vlastníkem firmy. Společnost s kabinetem předem svůj záměr nekonzultovala. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by měly mít šanci byty získat hlavní město, nebo městská část.

ČEZ chce prodat přes 700 bytů v panelových domech v Písnici nedaleko budoucí stanice metra trasy D, a to jako celek nejvyšší nabídce. Odhadní cena je 1,2 miliardy. Veřejná soutěž se má uzavřít v pátek 2. prosince.

Městská část Praha-Libuš upřednostňuje jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům. Žádá prodloužení termínu pro podávání nabídek do 27. června, aby se stihla na soutěž připravit. Na případnou koupi má radnice schválenu neomezenou bezúročnou půjčku od pražského magistrátu. ČEZ uvedl, že tendr nezruší a termín neposune. Obyvatelé žádají, aby stát prodej zastavil, když je většinovým vlastníkem.

"Vláda má bohužel velmi omezené možnosti, jak do celé věci zasáhnout. Prodej neprobíhá na základě nějakého rozhodnutí vlády, ČEZ se vlády neptal na její názor. Prodej se odehrává bez toho, aby se dopředu mohl majoritní akcionář nějak zásadně vyjádřit," uvedl premiér. Stát má zhruba 70 procent akcií. Podle Sobotky by "měly být vytvořeny podmínky", aby nabídku na odkoupení mohlo podat buď hlavní město, nebo městská část.

Panelové domy se 36 vchody, které tvoří větší část sídliště, byly postaveny v letech 1987 až 1990. Jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty koupit. ČEZ uvedl, že byty v Písnici nabízel nájemníkům k prodeji v roce 2003. Poté obdržel od jiného subjektu nabídku za vyšší cenu. Prodej proto musel pozastavit, protože by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře. Od té doby se podle firmy zhruba deset let táhly soudní spory.