Nová energetika vytvoří skoro milion pracovních míst, věří Brusel | E15.cz

Nová energetika vytvoří skoro milion pracovních míst, věří Brusel

stu, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská komise představila reformy evropské energetické oblasti po roce 2020. Jejich součástí jsou návrhy na snížení plýtvání energií, lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí. 

Návrhy, které musí schválit členské státy a Evropský parlament, stanovují závazný cíl snížení spotřeby energie do roku 2030 o 30 procent a zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v EU na 27 procent.

Komise nazvala balíček Čistá energie pro všechny Evropany. Jeho cílem je přesvědčit, že přechod na čistou energii je růstovým odvětvím a vyplatí se do něj investovat. EK očekává, že od roku 2021 díky jejím opatřením dosáhnou veřejné a soukromé energetické investice až 177 miliard eur (4,8 miliardy korun) ročně a vznikne 900 tisíc nových pracovních míst.

"Dnešní balíček podpoří přechod na čistou energii prostřednictvím modernizace našeho hospodářství," uvedl v prohlášení místopředseda EK odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. "Evropa v posledních letech stojí v čele celosvětového boje proti změně klimatu a nyní jde příkladem tím, že vytváří podmínky pro udržitelná pracovní místa, růst a investice," dodal.

Návrhy se týkají energetické účinnosti, energie z obnovitelných zdrojů, koncepce trhu s elektřinou, zabezpečení dodávek elektřiny a pravidel správy pro energetickou unii. Opatření mají také pomoci urychlit inovace v oblasti čisté energie, renovovat budovy v EU a zmírnit společenský dopad přechodu na tzv. čistou energii.

Návrh omezuje u nových projektů právo pro výrobce elektřiny z větru a slunce, aby byli první, kdo prodají svoji elektřinu do sítě v zemích, kde mají obnovitelné zdroje velký podíl. Zachovává však toto ustanovení pro současné instalace a instalace malého rozsahu, napsala agentura Reuters.

S cílem odstranit bariéry přeshraničnímu toku elektřiny navrhuje EK zřídit regionální centra, která by zlepšila spolupráci mezi provozovateli sítí, a poskytnout větší sílu evropskému úřadu pro energetickou regulaci ACER.

"Skupina ČEZ vítá v zimním balíčku navrhovaná společná pravidla pro vnitřní trh s elektřinou, která ukládají, aby cena silové elektřiny pro konečného zákazníka byla stanovena na tržním principu a tedy aby byla konečně odstraněna jakákoliv regulace cen," uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Negativně ČEZ vnímá založení unijního fondu pro obnovitelné zdroje, kam by Česko mělo přispívat, pokud by neplnilo svůj cíl v oblasti obnovitelných zdrojů.

"Nové investice do energetické účinnosti zároveň znamenají novou příležitost pro ČEZ ESCO, která kromě služeb v oblasti energetické účinnosti nabízí komplexní energetická řešení na míru a umožňuje zákazníkům se do trhu aktivně zapojit, např. instalací fotovoltaických panelů včetně dopravy, montáže, zapojení a zprovoznění," dodal Schreier.

 

Autor: stu, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video