Sobotka očekává letos schodek rozpočtu 90 miliard, plánuje revizi | e15.cz

Sobotka očekává letos schodek rozpočtu 90 miliard, plánuje revizi

Bohulav Sobotka
Bohulav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že schodek rozpočtu bude v letošním roce kolem 90 miliard korun, tedy výrazně nižší než plánovaných 112 miliard korun. Plánuje proto revizi rozpočtu, která by podpořila hospodářský růst. Sobotka to řekl v České televizi s tím, že pro příští rok nadále počítá s plánovaným schodkem 100 miliard korun.

Sobotka předpokládá, že tuzemská ekonomika poroste v letošním i příštím roce o 2,5 procenta. „Nemáme signály o tom, že by se blížilo ekonomické ochlazení,“ uvedl.

„Jsme v rámci koalice dohodnuti, že budeme mluvit o tom, jak využijeme prostředky, které máme na letošek rozpočtovány, k posílení hospodářského růstu. Chceme udělat určitou revizi, jak budou peníze do konce roku utraceny,“ řekl Sobotka.

Září bude ve znamení rozpočtu

Vládu čeká jednání o státním rozpočtu na příští rok během září. Lze očekávat stejně jako v předchozích letech, že rozpočet schválí až po více jednáních. Ministerstvo financí počítá se schodkem rozpočtu 100 miliard korun, přičemž již během srpna si vyjednali ministři proti původnímu plánu o více než 16 miliard korun více na výdajích. Vyšší příjmy mají obstarat lepší výběr daní a peníze ze státních firem.

Vláda musí podle rozpočtových pravidel schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny návrh rozpočtu do konce září. Během srpna proběhla již samostatná jednání mezi místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a jednotlivými ministry. Jednání by přitom ještě měla pokračovat i v následujících dnech, více peněz ještě požadují například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery