Sobotka trvá na svém: Podíl v OKD jsme prodali za tržní cenu | E15.cz

Sobotka trvá na svém: Podíl v OKD jsme prodali za tržní cenu

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka trvá na tom, že stát v roce 2004, kdy byl ministrem financí, prodal podíl v důlní společnosti OKD za tržní cenu. Odmítá tak názory, podle nichž byla pravděpodobně skutečná hodnota OKD v době prodeje výrazně vyšší. Z politického spektra však přibývají prohlášení, že Sobotka skutečně mohl státu způsobit škodu a měl by za to nést odpovědnost.

Například ODS považuje za pravděpodobné, že Sobotka Česku způsobil značnou škodu. Podle TOP 09 nese Sobotka za privatizaci politickou zodpovědnost, a stejně se vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS,“ řekl Sobotka. Stát tehdy prodal 45,88 procenta akcií firmy za 4,1 miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

Podle informací deníku Dnes ale v listopadu 2005 začala Evropská komise privatizaci vyšetřovat kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla přitom Evropská komise a posléze i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu Novota, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy přibližně 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Babiš, který deník Dnes vlastní, na dotaz, zda Sobotka nese za zřejmě nevýhodný prodej OKD odpovědnost, uvedl: „Samozřejmě, že za to nese zodpovědnost. O to víc nerozumím tomu, že se snaží do soukromé OKD majitelům nalít další státní miliardu.“ Sobotka s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) prosazují, aby stát podpořil společnost OKD v souvislosti s útlumem těžby v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.

Podobně mluví i ODS. „Celá kauza vypadá jako závažná machinace při privatizaci, která je doplněna střetem zájmů současného premiéra. Pan Sobotka spolu se svým zákulisním hráčem a vlivným advokátem (Radkem) Pokorným pravděpodobně způsobili naší republice značnou škodu,“ uvedl za ODS poslanec Bohuslav Svoboda. Sobotka by se podle něj měl ke všem podezřením vyjádřit.

Sobotka si podle deníku nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro Evropskou komisi, která prověřovala prodej státního podílu v privatizovaném OKD, u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest. Ta na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.“Evropská komise prodej prověřila a konstatovala, že při tomto prodeji nebyla poskytnuta nepovolená veřejná podpora,“ uvedl k tomu dnes Sobotka, podle něhož stanovisko pro EK za ministerstvo financí pravděpodobně podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

Kalousek: Nesvalujte vinu na mrtvého

To dnes ale důrazně odmítl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Vzhledem k tomu, že mrtvý se ohradit nemůže, tak já se ohrazuji za svého dlouholetého kolegu, přítele, spolupracovníka. Eduard Janota měl vždycky na starosti veřejné rozpočty, ve kterých byl brilantní. Nikdy neměl kompetenci a nikdy nezasahoval do privatizačních kauz, jakýchkoliv,“ řekl Kalousek, který se postavil proti tomu, „aby kdokoliv, cokoliv se odvažoval svalovat na mrtvého“. „O politické odpovědnosti (Sobotky) nemůže být pochyb,“ podotkl také Kalousek. Cenu za prodej podílu v OKD ale hodnotit nechtěl.

Sobotka, který je dlouholetým přítelem advokáta Pokorného, dnes ve svém prohlášení také uvedl, že za „majoritní podíl v OKD, který včetně podnikových bytů nechaly před rokem 1998 divoce zprivatizovat pravicové vlády, stát nedostal ani korunu“. O tomto faktu se podle něj zcela účelově nemluví.

Odbory dnes v souvislosti s diskusí o útlumu těžby v Dole Paskov v prohlášení uvedly, že stát se nemůže zbavit zodpovědnosti za špatnou privatizaci OKD. Důsledky podle odborů nemají nést jen propuštění horníci a jejich rodiny.

Prověřtě nakládání s byty OKD, kontruje Sobotka

Součástí privatizovaného majetku OKD bylo v roce 2004 i několik desítek tisíc bytů. Karbon Invest tehdy v privatizační smlouvě souhlasil s předkupním právem pro nájemníky bytů za netržních podmínek. Byty jim ale dosud i přes veřejný slib prodány nebyly. Nyní byty patří pod společnost RPG Byty, jejímž prostřednictvím je vlastní skupina BXR. Podle nedávných informací by se RPG Byty měly stát součástí realitní společnosti Domus, kterou také vlastní BXR a která chce vstoupit na amsterodamskou burzu.

Sobotka dnes v této souvislosti Babišovo ministerstvo financí vyzval, aby prověřilo, zda jsou poslední kroky vlastníka důlní společnosti OKD v souladu s privatizační smlouvou z roku 2004. Ostravské sdružení BYTYOKD.CZ, které hájí zájmy nájemníků, Babiše požádalo, aby po vlastnících OKD začal vymáhat náhradu za nedovolenou podporu při prodeji státního podílu v této těžební firmě v roce 2004.

David Klimeš: Bakala opět objevil na mapě Česko

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.